Borsa İstanbul'da yatırımcı risk eğiliminin araştırılması: Wavelet analizinden kanıtlar
Researching investor risk tendency on the istanbul stock exchange: Evidence from Wavelet analysis
  1. Tez No: 1008572
  2. Yazar: ŞEBNEM ALPTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SEZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, yatırımcı risk eğilimlerinin Borsa İstanbul endeksleri üzerindeki etkisini zaman ve frekans boyutunda incelemektir. Bu kapsamda yatırımcı Risk Eğilim Endeksleri (REKS), REKS-Tüm, REKS-Yerli ve REKS-Yabancı yatırımcılar olmak üzere üç farklı risk eğilim endeksi üzerinden ele alınmıştır. Bu göstergelerin BIST100 endeksi ile BIST Mali, BIST Hizmetler, BIST Teknoloji ve BIST Sınai sektör endeksleriyle olan ilişkisi analiz edilmiştir. Ayrıca küresel risk eğilim algısını temsil eden VIX endeksi de analize dâhil edilerek yerel ve küresel risk eğilim dinamikleri birlikte değerlendirilmiştir. Analizlerde, değişkenler arasındaki ilişkilerin zaman-frekans düzlemindeki dinamik yapısını ortaya koymak amacıyla Wavelet Analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, REKS ile BIST endeksleri arasındaki ilişkinin sabit ve doğrusal olmadığını, aksine zaman ve frekans boyutunda değişen, rejim bağımlı ve çok ölçekli bir yapı sergilediğini göstermektedir. Kısa vadede ilişkilerin zayıf ve düzensiz olduğu, buna karşılık orta ve uzun vadede daha belirgin ve güçlü hale geldiği tespit edilmiştir. Özellikle REKS-Tüm ve REKS-Yerli endekslerinin BIST100 ve bazı sektör endekslerine orta vadede öncülük ettiği, buna karşılık REKS-Yabancı endeksinin etkisinin daha sınırlı ve düzensiz olduğu belirlenmiştir. VIX bulguları ise küresel risk eğiliminin Borsa İstanbul üzerinde etkisinin belirgin olduğu ve çoğunlukla öncü bir rol üstlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of investor risk appetite on Borsa Istanbul indices in both time and frequency domains. In this context, Investor Risk Appetite Indices (RAI) are considered under three categories: RAI-All, RAI-Domestic, and RAI-Foreign investors. The relationships between these indicators and the BIST100 index, along with sectoral indices including BIST Financials, BIST Services, BIST Technology, and BIST Industrials, are analyzed. In addition, the VIX index, representing global risk sentiment, is incorporated into the analysis to jointly evaluate local and global risk dynamics. Wavelet analysis is employed to capture the dynamic relationships between the variables in the time-frequency domain. The findings reveal that the relationship between REKS and BIST indices is neither constant nor linear; rather, it exhibits a time-varying, regime-dependent, and multi-scale structure. While the relationships are weak and unstable in the short term, they become more pronounced and stronger in the medium and long term. In particular, RAI-All and RAI-Domestic indices are found to lead the BIST100 and certain sectoral indices in the medium term, whereas the impact of the RAI-Foreign index remains relatively limited and irregular. The findings related to the VIX indicate that global risk sentiment has a significant impact on Borsa Istanbul and generally plays a leading role.