Kitosan-bazlı son yıkama solüsyonlarının Mineral Trioksit Agregat'ın mikrosertliği üzerine etkisi
The effects of chitosan-based final irrigation solutions on the microhardness of Mineral Trioxide Aggregate
  1. Tez No: 1008587
  2. Yazar: HARUN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAĞDAGÜL HELVACIOĞLU KIVANÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
İrrigasyon solüsyonlarının Mineral Trioksit Agregat (MTA) üzerindeki etkilerini anlamak, performansını optimize etmek ve başarılı tedavi sonuçları elde etmek için çok önemlidir. Bu çalışmada %17 EDTA, %2 Klorheksidin (CHX), %0,2 Kitosan, %2 CHX içerikli %0,2 Kitosan ve Gümüş nanopartikül (AgNP) içerikli %0,2 Kitosan son yıkama solüsyonlarının MTA'nın mikrosertliği üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Seksen dört adet MTA örneği altı gruba ayrıldı (n=14): [1] EDTA, [2] CHX, [3] Kitosan, [4] Kitosan-CHX, [5] Kitosan-AgNP ve [6] Distile su (kontrol). Örnekler her bir yıkama solüsyonuna 3 dakika süreyle maruz bırakıldı ve mikrosertlik bir Vickers Sertlik Ölçme Cihazı kullanılarak ölçüldü. Veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tamhane'nin T2 ve Tukey testleri kullanılarak analiz edildi. Gruplar arasında anlamlı bir fark vardı (p<0,05). Kontrol grubu en yüksek, EDTA grubu ise en düşük mikrosertlik değerlerini gösterdi. CHX grubunda kontrol grubuna en yakın mikrosertlik değerleri mevcuttu (p>0,05). Kitosan bazlı grupların (Kitosan, Kitosan-CHX, Kitosan-AgNP) hepsi kontrol grubundan daha düşük ancak EDTA'dan daha yüksek mikrosertliğe sahipti (p<0,05). Kitosan bazlı son yıkama solüsyonları MTA'nın mikrosertliğini azalttı, ancak bu EDTA'nınkinden çok daha azdı. Bu çalışma bulgularına göre kitosan bazlı son yıkama solüsyonları EDTA'ya alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Understanding the effects of irrigation solutions on Mineral Trioxide Aggregat (MTA) is essential for optimizing its performance and ensuring successful treatment outcomes. This study aimed to compare the effects of 17% EDTA, 2% Chlorhexidine (CHX), 0.2% Chitosan, 0.2% Chitosan-2% CHX, and 0.2% Chitosan-Silver nanoparticles (AgNP) final irrigation solutions on the microhardness of MTA. Eighty four MTA samples were divided into six groups (n=14): [1] EDTA, [2] CHX, [3] Chitosan, [4] Chitosan-CHX, [5] Chitosan-AgNP, and [6] Distilled water (control). Samples were exposed to each irrigation solutions for 3 minutes, and microhardness was measured using a Vickers Hardness Tester. Data were analyzed using one-way ANOVA, Tamhane's T2, and Tukey tests (p<0.05). There was a significant difference between the groups (p<0.05). The control group showed the highest and EDTA group showed the lowest microhardness values. CHX group had microhardness values closest to the control (p>0.05). Chitosan-based groups (Chitosan, Chitosan-CHX, Chitosan-AgNP) all had lower microhardness than the control but higher than EDTA (p<0.05). Chitosan-based final irrigation solutions reduced MTA microhardness, but this was much less than that of EDTA. According to the findings of this study, chitosan-based final rinse solutions can be used as an alternative to EDTA.