Kompozit üstyapıların basma-kesme yükü altında mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the mechanical properties of composite pavements under compression-shear loading
  1. Tez No: 1008590
  2. Yazar: ONUR IRGAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
Özet
Kompozit üstyapı, rijit (beton) bir taban tabakası üzerine sıcak karışım asfalt beton tabakasının yerleştirildiği bir kaplama türüdür ve yol inşaatı ve rehabilite çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Beton tabaka, kaplamaya yüksek taşıma kapasitesi sağlarken, asfalt tabaka gerekli işlevsel özellikleri karşılamaktadır. Beton ve asfalt tabakaları arasındaki bağlanma, kompozit üstyapıların performansında kritik bir rol oynamaktadır. Elastisite modüllerindeki farklılık nedeniyle beton ve asfalt tabakaları arasındaki deformasyon uyumluluğu zayıftır; bu nedenle, ara tabaka bağı, trafik yükleri ve çevresel faktörlerin birleşik etkileri altında kesme modunda hasara daha yatkındır. Yetersiz ara tabaka bağlanması, kompozit üstyapılarda gerilmelerin ve sehimlerin artmasına ve bu da erken yüzey bozulmalarına neden olmaktadır. Bu bozulmalar, özellikle frenleme etkileri nedeniyle kavşaklarda daha belirgin hale gelmektedir. Bu nedenle, beton ve asfalt tabakaları arasında yeterli bağlanmanın sağlanması, kompozit asfalt üstyapıların performansı için son derece önemlidir. Bu çalışmada hem statik hem de dinamik araç yüklerini laboratuvar koşullarında simüle etmek için eğimli rijit bir deneysel düzenek hazırlanmıştır. Amaç, araçların kavşaklara yaklaşırken frenleme sırasında yüklerin neden olduğu gerilmeleri belirlemek ve kompozit tabakaların davranışını değerlendirmektir. Ayrıca, farklı ara tabaka türleriyle elde edilen performanslar, en etkili ara tabakayı belirlemek için hem birbirleriyle hem de önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Kompozit deney numuneleri, ara tabakasız ve pürüzsüz yüzey koşullarına sahip C25 silindirik beton numuneleri kullanılarak, MC160 emülsiyonlu ve pürüzlü yüzey ile epoksi ara tabakalı olarak üretilmiştir. Sonuç olarak, en iyi mukavemet performansı emülsiyon kaplı pürüzlü agrega yüzeylerde ve epoksi ile işlem görmüş yüzeylerde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite pavement is a type of pavement in which a hot-mix asphalt concrete layer is placed on a rigid (concrete) base layer, and it is widely used in road construction and rehabilitation works. While the concrete layer provides high load-bearing capacity to the pavement, the asphalt layer meets the required functional properties. The bonding between the concrete and asphalt layers plays a critical role in the performance of composite pavements. Due to the difference in elastic moduli, the deformation compatibility between the concrete and asphalt layers is weak; therefore, the interlayer bond is more prone to damage in shear mode under the combined effects of traffic loads and environmental factors. Insufficient interlayer bonding leads to increased stresses and deflections in composite pavements, which in turn causes early surface distresses. These distresses become more pronounced particularly at intersections due to braking actions. For this reason, ensuring adequate bonding between the concrete and asphalt layers is of utmost importance for the performance of composite asphalt pavements. In this study, an inclined rigid experimental setup was prepared to simulate both static and dynamic vehicle loads under laboratory conditions. The objective was to determine the stresses induced by loads during braking as vehicles approach intersections and to evaluate the behavior of composite layers. In addition, the performances obtained with different interlayer types were compared with each other and with previous studies in order to identify the most effective interlayer. Composite test specimens were produced using C25 cylindrical concrete samples with no interlayer and smooth interlayer conditions, with an MC160 emulsion and rough surface, and with an epoxy interlayer. As a result, the best strength performance was observed on emulsion-coated rough aggregate surfaces and on surfaces treated with epoxy.