Dünya sağlık örgütü önerileri doğrultusunda verilen intrapartum bakım modelinin kadınların saygılı annelik bakım algısına, doğum deneyimlerine ve travmatik doğum algısına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of an intrapartum care model provided in line with world health organization recommendations on women's perceptions of respectful maternity care, childbirth experiences, and perception of traumatic childbirth: A randomized controlled study
  1. Tez No: 1008594
  2. Yazar: ESRA TEZGÖREN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önerileri doğrultusunda uygulanan intrapartum bakım modelinin primipar kadınların saygılı annelik bakımı algısı, doğum deneyimi ve travmatik doğum algısı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütülmüştür. Veriler Aralık 2024- Temmuz 2025 tarihleri arasında araştırmacı tarafından toplanmıştır. Çalışma, Türkiye'nin Orta Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir ilin eğitim ve araştırma hastanesinin doğum ünitesine yatırılan toplam 130 primipar gebe (müdahale grubu n=65, kontrol grubu n=65) ile gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubundaki gebelere servikal dilatasyonun 5 cm'ye ulaşmasından sonra DSÖ önerileri doğrultusunda intrapartum bakım modeli uygulanırken, kontrol grubuna hastanenin standart intrapartum bakımı verilmiştir. Veriler; Kişisel Bilgi Formu, Doğum Eylemi İzlem Formu, Kadınların Saygılı Annelik Bakımı Algısı Ölçeği (KSABÖ), Doğum Deneyimi Ölçeği (DDÖ) ve Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ) kullanılarak toplanmıştır. Doğum sonrası ilk dört saat içinde KSABÖ, DDÖ ve TDAÖ uygulanmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım gösteren değişkenler için bağımsız gruplar t-testi, normal dağılım göstermeyenler için Mann-Whitney U testi; kategorik değişkenler için ise Pearson ki-kare ve Fisher exact testleri kullanılmıştır. Müdahale grubundaki gebelerin yaş ortalaması 23,63±4,04, kontrol grubundaki gebelerin yaş ortalaması ise 23,86±3,85 olarak belirlenmiştir. Müdahale grubunun KSABÖ'nün konfor sağlama, katılımcı bakım alt boyutları ve toplam puanlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.001). Benzer şekilde, müdahale grubunun DDÖ'nün doğum süreci, profesyonel yardım/destek, algılanan güvenlik/anılar alt boyutları ve toplam puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksektir (p<0.001). Travmatik doğum algısı puan ortalaması ise müdahale grubunda (26,61±23,16), kontrol grubuna (64,46±24,63) kıyasla anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p<0.001). Sonuç olarak, DSÖ önerileri doğrultusunda uygulanan intrapartum bakım modelinin primipar kadınların saygılı annelik bakımı algısını ve doğum deneyimini anlamlı düzeyde artırdığı, travmatik doğum algısını ise belirgin biçimde azalttığı görülmüştür. Bu model, kadın merkezli ve saygılı intrapartum bakım uygulamalarının doğumun psikolojik ve deneyimsel sonuçlarını iyileştirmede etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of the intrapartum care model implemented in line with World Health Organization (WHO) recommendations on primiparous women's perception of respectful maternity care, childbirth experience, and perception of traumatic childbirth. The study was conducted as a randomized controlled trial. The data were collected by the researcher between December 2024 and July 2025. The study was carried out with a total of 130 primiparous pregnant women (intervention group n = 65, control group n = 65) who were admitted to the delivery unit of a training and research hospital in a province located in the Central Anatolia Region of Türkiye. While the intrapartum care model in line with WHO recommendations was applied to the pregnant women in the intervention group after cervical dilatation reached 5 cm, the standard intrapartum care of the hospital was provided to the control group. Data were collected using the Personal Information Form, Labor Follow-up Form, Women's Perception of Respectful Maternity Care Scale (WPRMC), Childbirth Experience Scale (BES), and Traumatic Childbirth Perception Scale (TBPS). The WPRMC, BES, and TBPS were administered within the first four hours postpartum. In the analysis of the data, the independent samples t-test was used for variables showing normal distribution, the Mann–Whitney U test was used for variables not showing normal distribution, and Pearson's chi-square and Fisher's exact tests were used for categorical variables. The mean age of the pregnant women in the intervention group was 23,63 ± 4,04 years, while the mean age of those in the control group was 23,86 ± 3,85 years. It was determined that the comfort provision and participatory care subscale scores and the total score of the WPRMC in the intervention group were significantly higher than those of the control group (p <0,001). Similarly, the mean scores of the birth process, professional help/support, perceived safety/memories subscales, and the total score of the BES were significantly higher in the intervention group compared to the control group (p <0,001). The mean score of traumatic birth perception was significantly lower in the intervention group (26,61 ± 23,16) compared to the control group (64,46 ± 24.63) (p < 0,001). In conclusion, the intrapartum care model implemented in line with WHO recommendations was found to significantly enhance primiparous women's perception of respectful maternity care and childbirth experience, while markedly reducin<0,001 perception of traumatic childbirth. This model demonstrates that woman-centered and respectful intrapartum care practices are effective in improving the psychological and experiential outcomes of childbirth.