Turizm amaçlı coğrafi bilgi sistemi ve internet uygulamaları
Gis having a purpose of tourism and internet applications
  1. Tez No: 100861
  2. Yazar: NERKİS TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NECLA ULUĞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu projede, CBS' nin turizm amaçlı kullanımından yola çıkılarak ekran haritası olarak turizm amaçlı bir rehber harita ve internet üzerinden gösterimi tasarlanmıştır. Bu ekran haritasının tasarımında ayrıca, ortaya çıkan problemlerden bahsedilmiştir. Ekran haritasının, basılı haritalardan farklılıkları da ele alınmıştır. Bölüm 1' de çalışmanın amacı ve turizmde CBS' nin kullanımından bahsedilmiştir. Bölüm 2' de CBS ile ilgili temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Bölüm 3' de Veri Tabanı Sistemi'nin önemi, sistemin bileşenleri ve türleri, CBS' leri ile bilgisayar destekli tasarım programları arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Bölüm 4' de CBS ve harita, CBS' de haritaların önemi, CBS' de harita tasarımından, ekran haritaları ve bunların avantaj, dezavantajlarından bahsedilmiştir. Bölüm 5' de turizm amaçlı CBS projesine giriş, uygulamalar, kullanılan veriler, projede kullanılan veri tabanı tablolarından bahsedilmiştir. Bölüm 6' da projeye eleştirel yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Bölüm T de sonuç ve öneriler yer almaktadır. vu
Özet (Çeviri)
GIS HAVING A PURPOSE OF TOURISM AND INTERNET APPLICATIONS SUMMARY On this project, due to use of GIS having a purpose of tourism, a guide map and presentation of this guide map on internet has been planed having a purpose of tourism as a screen map. Furthermore, the problems which appeared during the design of this screen map, have been discused. Also the differences between screen map and printed paper maps have been considered. In Section 1 the aim of study and the use of GIS in tourism are mentioned. In Section 2 the base definitions and concepts about GIS are explained. In Section 3 the importance of Data Base Systems components and varieties of the system and the relation between computer aided design program and GIS are mentioned. In Section 4 GIS and map, the importance of map in GIS, the map design in GIS, screen maps and their advantages an disadvantages are defined. In Section 5 introduction of GIS having a purpose of tourism, applications, data and data base tables are mentioned. In Section 6 critical approaches about the project are mentioned. Section 7 has the conclusion and offers. vm