İslam hukuku açısından hastanın tedaviyi red hakkı
The patient's right to refuse treatment from the perspective of Islamic law
  1. Tez No: 1008657
  2. Yazar: SEMA ESEN DÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslâm hukukunda hastanın tedaviyi reddetme hakkı, insanın beden bütünlüğüne ve kişisel iradesine verilen değere dayanmaktadır. Çalışmamızda, hastanın iyileşme süreci devam ederken tedaviyi reddetme kararı alması durumunda, reddetme sebepleri, kimlerin tedaviyi reddedip reddedemeyeceği veya hangi durumlarda böyle bir hakkın elde edilebileceği sorularının cevabı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle tedavi kavramı açıklanmaya çalışılarak, dini açıdan tedavinin hükmü incelenmiş, hukukî açıdan tedavinin yeri irdelenmiş ve İslami gelenekte tedavi yöntemleri ele alınmıştır. Ardından hak kavramı kapsamında hasta hakları hukukî ve fıkhî açıdan incelenerek tedaviyi ret hakkına zemin hazırlanmıştır. Son olarak hastanın tedaviyi reddetme hakkı hukukî ve fıkhî açıdan incelenerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Islamic law, a patient's right to refuse treatment is based on the value placed on human bodily integrity and personal autonomy. In this study, we aim to address questions that arise when a patient decides to refuse treatment while the recovery process is still ongoing, such as the reasons for refusal, who may or may not exercise this right, and under what conditions such a right can be granted. In the first part of the study, the concept of treatment is explained, followed by an examination of the religious rulings concerning medical treatment. Traditional methods of treatment in the Islamic tradition are also discussed. Subsequently, within the framework of the concept of“right,”patient rights are analyzed from a legal perspective to provide a basis for the right to refuse treatment. Finally, the patient's right to refuse treatment is evaluated from both legal and Islamic jurisprudential perspectives, and a general assessment is presented.