The political use of light, shadow, and color in architectural photography
Mimari fotoğrafçılıkta ışık, gölge ve rengin politik kullanımı
  1. Tez No: 1008658
  2. Yazar: HOSSEIN SURGALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜL SOHMEN TUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, mimari fotoğrafçılığı nötr bir belgeleme aracı olmaktan ziyade, mimari formu inşa edilmiş anlama dönüştüren ışık, gölge ve rengin görsel araçlar olarak nasıl işlediğini analiz eden yorumlayıcı ve politik olarak etkin bir mecra olarak incelemektedir. Teknik doğruluk ve nesnelliği önceleyen geleneksel belgesel yaklaşımların ötesine geçen çalışma, mimari fotoğrafçılığın algısal politika üzerinden işlediğini; fotoğrafik kararların estetik, kültürel ve anlatısal yorumları aktif biçimde şekillendirdiğini savunur. İran mimarisine ait kubbeler, mukarnaslar, kemerler ve orosi pencereler; geometri, doğal ışık ve sembolik renk sistemleriyle kurdukları karmaşık ilişki nedeniyle temel vaka çalışmaları olarak ele alınmıştır. Araştırma, betimleyici görsel analiz, yazar tarafından gerçekleştirilen saha fotoğrafçılığı ve kuramsal yorumlamayı birleştiren nitel ve uygulama temelli bir metodolojiye dayanmaktadır. Fotoğraflar kontrollü koşullar altında üretilmiş; ışık yönü, gölge oluşumu, kromatik vurgu, kadraj, zamanlama ve bakış açısı gibi ölçütlere göre analiz edilmiştir. Bu analizler, fotoğraf, mimari algı ve görsel temsil üzerine tarihsel ve kuramsal literatürle desteklenmiştir. Farklı mimari öğeler ve fotoğrafik yaklaşımlar arasındaki karşılaştırmalı değerlendirme, anlamın nasıl vurgulandığını, dönüştürüldüğünü ya da yeniden yorumlandığını gösteren tekrar eden görsel stratejileri ortaya koymaktadır. Bulgular, ışığın mekânsal hiyerarşiyi ve malzeme derinliğini açığa çıkardığını; gölgenin ritmi ve hacimsel algıyı yapılandıran etkin bir kompozisyon unsuru olduğunu; rengin ise duygusal ve kültürel yorumu aracılık eden sembolik ve anlatısal bir araç olarak işlediğini göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, mimari fotoğrafçılığın yalnızca yapılı çevreyi kaydetmediğini, aynı zamanda algı, hafıza ve kültürel temsil süreçlerini biçimlendirerek bilgi üreten eleştirel ve yaratıcı bir pratik olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines architectural photography as an interpretive and politically operative medium, analysing how light, shadow, and color function as visual tools that transform architectural form into constructed meaning rather than neutral documentation. Moving beyond traditional documentary approaches that emphasize technical accuracy and objectivity, the study argues that architectural photography operates through perceptual politics, in which photographic decisions actively shape aesthetic, cultural, and narrative interpretations. Iranian architectural elements—particularly domes, muqarnas, arches, and orosi windows—serve as primary case studies due to their complex interaction with geometry, natural light, and symbolic color systems. The research adopts a qualitative, practice-based methodology that combines descriptive visual analysis, field photography conducted by the author, and theoretical interpretation. Photographs were produced under controlled conditions and analysed according to lighting direction, shadow formation, chromatic emphasis, framing, timing, and viewpoint. These analyses are supported by historical and theoretical literature on photography, architectural perception, and visual representation. Comparative evaluation across architectural elements and photographic approaches identifies recurring visual strategies through which meaning is emphasized, altered, or reinterpreted. The findings demonstrate that light reveals spatial hierarchy and material depth; shadow structures rhythm and volumetric perception; and color operates as a symbolic and narrative device mediating emotional and cultural interpretation. Together, these elements construct visual narratives that extend beyond documentation and reposition architecture as a visually mediated experience. The study concludes that architectural photography actively produces knowledge by shaping perception, memory, and cultural representation, positioning it as both a critical and creative practice.