Normalizasyon uygulamalarının Türkiye'deki popüler müzik prodüksiyonlarına etkileri: 2018-2024 yılları arasında dinamik analizler
The impact of normalization practices on popular music productions in Turkey: Dynamic analyses between 2018 and 2024
  1. Tez No: 1008661
  2. Yazar: YAŞAM BİLİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BURAK TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital platformların uyguladığı ses normalizasyonu politikalarının, 2018-2024 yılları arasında Türkiye'deki popüler müzik prodüksiyonlarının teknik ve estetik yapısına etkilerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, Apple Music“Türkiye”ve“Global”Top 100 listelerinden seçilen yaklaşık 1400 şarkının, entegre ses şiddeti yüksekliği (LUFS), gerçek tepe noktası (dBTP) ve dinamik aralığı (LRA) verileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, yerel müzik endüstrisinin 2018-2021 döneminde teknik standartlara uyum sağlayarak iyileşme gösterdiğini, ancak 2024 yılında viral odaklı üretim baskısıyla tekrar yüksek entegre ses şiddeti seviyelerine (-9.11 LUFS) ve düşük dinamik aralığa (5.41 LRA) gerilediğini ortaya koymaktadır. Buna karşılık uluslararası pazarın, teknik yönergeleri sistematik olarak ihlal ederek bozunumlu ve yüksek entegre ses şiddeti seviyesine sahip, sesli üretim modelini istikrarlı biçimde sürdürdüğü saptanmıştır. Çalışma, normalizasyonun; ses şiddeti savaşlarını sonlandırmadığını, aksine rekabetin şeklini değiştirdiği bizlere göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of sound normalization policies implemented by digital streaming platforms on the technical and aesthetic structure of popular music productions in Turkey between 2018 and 2024. Within the scope of the research, the integrated loudness (LUFS), true peak (dBTP), and dynamic range (LRA) data of approximately 1400 songs selected from Apple Music's“Turkey”and“Global”Top 100 lists were analyzed comparatively. The findings reveal that the local music industry improved by complying with technical standards during the 2018-2021 period, but in 2024, it regressed to high integrated sound intensity levels (-9.11 LUFS) and low dynamic range (5.41 LRA) due to the pressure of viral-focused production. In contrast, the international market was found to consistently maintain a loud production model characterized by high integrated loudness levels and distortion, systematically violating technical guidelines. The study demonstrates that normalization did not end loudness wars; rather, it changed the nature of competition.