Türkiye'deki siyasi partilerin geçici koruma altındaki Suriyelilere ilişkin yaklaşım ve politika önerileri, 2011-2022
Political parties' approaches and policy proposals concerning Syrians under temporary protection in Turkey, 2011-2022
  1. Tez No: 1008683
  2. Yazar: FAZİLET KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Suriye'de yaşanan iç savaş sonucu Türkiye, jeopolitik konumu nedeniyle 2011 yılında başlayan kitlesel göç akımları sonucunda yaklaşık 4 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapmıştır ve günümüzde de bu süreç devam etmektedir. Türkiye'ye yoğun göç akımının yaşanması ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi gibi pek çok alanda değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye gündeminde önemli bir konu haline gelen göç olgusunun hangi konular çerçevesinde karar verici siyasi partiler tarafından ele alındığı üzerinde durulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi parlamentosunda grubu bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), İYİ Parti ve Halkların Demokrat Partisi (HDP) olmak üzere beş siyasal partiye yer verilmiştir. Bu siyasi partilerin göç sorununu nasıl ele aldıkları, bugüne kadar uyguladıkları politikalar, projeler bağlamında bundan sonraki süreçte uygulamayı hedefledikleri politikalar incelenerek partilerin söylemleri ve politikalardaki tutarlılıklar ve değişimlere değinilmiştir. Çalışmada, siyasi partilerin seçim beyannameleri, çalıştay raporları, soru önergeleri başta olmak üzere yazılı metinlerin yanında grup toplantıları, miting konuşmaları gibi siyasal söylemlerini içeren sözlü kaynaklar incelenmiştir. Ayrıca parti temsilcileri, il teşkilatları ve yerel yönetimler ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve çalışmaları yakından takip etmek amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan teknik nitel içerik analizidir ve bahsi geçen sözlü ve yazılı kaynaklar incelenerek yorumlanması amaçlanmıştır. Çalışmada siyasi partilerin göç politikaları konusunda her geçen gün daha etkin rol aldıkları, politikalarının geri gönderme ve uyum süreci olmak üzere iki farklı çerçevede oluşturdukları, belirli dönemlerde iç dinamiklerden de kaynaklı olarak politikaların değişim gösterdiği, pratikte ise yerel yönetimler aracılığıyla çalışmalar yürütüldüğü, ayrıca siyasi partilerin kendi içlerinde çözüm arayışlarına girdikleri ancak ortak bir paydada buluşmayı başaramadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the civil war in Syria, Turkey, due to its geopolitical position, has hosted approximately 4 million Syrians following the mass migration flows that began in 2011, and this process continues today. The intensive migration flow to Turkey has led to changes in many areas, including economic, social, cultural, and political spheres. This study focuses on the issues within the framework of which the phenomenon of migration, which has become an important topic on Turkey's agenda, has been addressed by political parties as decision-making actors. Five political parties represented by parliamentary groups in the Grand National Assembly of Turkey were included in the study: the Justice and Development Party (AK Parti), the Republican People's Party (CHP), the Nationalist Movement Party (MHP), the Good Party (İYİ Parti), and the Peoples' Democratic Party (HDP). By examining how these political parties have addressed the migration issue, the policies they have implemented to date, and the policies they aim to implement in the future within the context of their projects, the study discusses the consistency and changes in their discourses and policies. In the study, in addition to written documents such as election manifestos, workshop reports, and parliamentary questions, oral sources containing political discourses, including parliamentary group meetings and rally speeches, were examined. Furthermore, semi-structured interviews were conducted with party representatives, provincial organizations, and local governments in order to closely follow their activities. The research method employed in the study is qualitative content analysis, and it aims to examine and interpret the aforementioned oral and written sources. The study observed that political parties have assumed an increasingly active role in migration policies, that they have formulated their policies within two different frameworks, namely repatriation and integration, that these policies have changed during certain periods due to domestic dynamics, and that, in practice, activities have been carried out through local governments. It was also observed that political parties have sought solutions within their own structures; however, they have failed to reach a common ground.