Sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulmasında agroekoloji: Ekolojik uygulamalar örneği
Agroecology in creating sustainable food systems: An example of ecological application
  1. Tez No: 1008682
  2. Yazar: HATİCE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Ziraat, Gastronomy and Culinary Arts, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda güvenliği, insanoğlunun varlığını devam ettirebilmesinin temel koşulu olarak tarihin her döneminde stratejik bir öneme sahip olmuştur. Günümüzde ise hızla artan dünya nüfusu, iklim değişikliği, savaşlar, salgın hastalıklar ve ekonomik krizler küresel bir gıda krizi riskini giderek artırmaktadır. Bu tehlike mevcut gıda sistemlerinin sorgulanarak yeni yaklaşımların geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu yaklaşımlardan biri olan sürdürülebilir gıda sistemleri mevcut ve gelecek nesillerin güvenli, besleyici ve yeterli gıdaya erişimini güvence altına almak için hayati bir öneme sahiptir. İnsan, çevre, bitki, hayvan arasındaki etkileşimi bir bütün olarak değerlendiren disiplinler arası bir yaklaşım olan agroekoloji ise doğal ekosistemleri koruması, yerel toplulukları desteklemesi ve çevresel zararları en aza indiren özellikleriyle sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulmasında öne çıkmaktadır. Bu tez, agroekolojinin sürdürülebilir gıda sistemleri içerisindeki yerini ve önemini ekolojik uygulamalar üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda farklı ekolojik üretim yöntemlerini kullanan geleneksel üretim, permakültür, organik üretim, biyodinamik üretim ve şeflerden oluşan 17 katılımcıyla yarı yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler MAXQDA analiz programıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, Türkiye'nin agroekoloji uygulamaları için yüksek potansiyel taşıdığı, tarımsal politikalar ve teşviklerle desteklendiğinde sürdürülebilir gıda sistemlerine geçişte önemli bir rol oynayacağını göstermektedir. Farklı ekolojik üretim yöntemlerini kullanan katılımcıların agroekoloji ilkelerini uyguladıkları görülmüş, on üç agroekoloji ilkesi arasında en yüksek vurgulanan ilke kültür ve yemek gelenekleri ilkesi olmuştur. Katılımcıların agroekolojiyi sadece üretim açısından değil gıdanın kalitesi, lezzeti ve kültürel değerleriyle ilişkilendirmeleri bu yaklaşımın gastronomi alanıyla da güçlü bir bağ kurduğunu göstermektedir. Bu durum geleneksel üretimin nesilden nesile aktarılan bilgi birikimi, üretim yöntemleri ve gıda mirasını korumadaki rolünün, agroekolojinin temelini oluşturan bilgi, pratik ve değerlerle büyük ölçüde benzer olması bakımından önemlidir. Aynı zamanda bu sonuç şeflerin gıda sisteminin tüketim ve gastronomi boyutunu temsil etmeleri ve agroekolojinin görünür yüzünü oluşturmaları açısından da anlamlıdır. Bu nedenle, sürdürülebilir gıda sistemlerinin oluşturulmasında agroekolojinin rolü değerlendirilirken yalnızca üretim boyutunun değil tüketim ve gastronomi boyutunun da ele alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food security has held strategic importance throughout history as a fundamental condition for the continued existence of humankind. Today, the rapidly increasing world population, climate change, wars, epidemics, and economic crises are increasingly raising the risk of a global food crisis. This threat necessitates questioning existing food systems and developing new approaches. One of these approaches, sustainable food systems, is vital for ensuring access to safe, nutritious, and sufficient food for present and future generations. Agroecology, an interdisciplinary approach that considers the interaction between humans, the environment, plants, and animals as a whole, stands out in the creation of sustainable food systems due to its features of protecting natural ecosystems, supporting local communities, and minimizing environmental damage. This thesis aims to examine the place and importance of agroecology within sustainable food systems through ecological practices. In this context, semi-structured interviews were conducted with 17 participants consisting of traditional production, permaculture, organic production, biodynamic production, and chefs using different ecological production methods. The data obtained from the participants were analyzed using the MAXQDA analysis program. The research findings indicate that Turkey has high potential for agroecology practices and, when supported by agricultural policies and incentives, will play a significant role in the transition to sustainable food systems. Participants using different ecological production methods were found to apply agroecology principles, with the principle of culture and food traditions being the most emphasized among the thirteen agroecology principles. The fact that participants associated agroecology not only with production but also with the quality, taste, and cultural value of food shows that this approach has a strong link to the field of gastronomy. This is significant because the role of traditional production in preserving knowledge, production methods, and food heritage passed down from generation to generation is largely similar to the knowledge, practices, and values that form the basis of agroecology. This result is also meaningful because chefs represent the consumption and gastronomic dimensions of the food system and constitute the visible face of agroecology. Therefore, it is concluded that when evaluating the role of agroecology in creating sustainable food systems, not only the production dimension but also the consumption and gastronomic dimensions should be considered.