Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nın (2024) dijital okuryazarlık becerileri açısından incelenmesi
An examination of the Turkish and Turkish Culture Course Curriculum (2024) in terms of digital literacy skills
- Tez No: 1008684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZHAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2024 yılında güncellenen Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nı dijital okuryazarlık becerileri açısından incelemektir. Son yıllarda dijital teknolojiler eğitim süreçlerinin ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Bu durum öğretim programlarının yalnızca dil becerilerini geliştirmeye odaklanmasının yeterli olmadığını göstermektedir. Aynı zamanda bireylerin bilgiye erişme, bilgiyi sorgulama ve değerlendirme, dijital içerik üretme ve dijital ortamları güvenli ve etik biçimde kullanma gibi becerileri de kazanmaları gerekmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının hem kültürel kimliğini korunması hem de dijital dünyada aktif birey olabilmeleri için dijital okuryazarlık önemli bir beceridir. Araştırma nitel araştırma yöntemi ile desenlenmiş olup doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Veri kaynağını 2024 Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı metni oluşturmaktadır. Program; amaç, temel yaklaşım, temalar, metin türleri, ölçme-değerlendirme, öğrenme çıktıları ve süreç bileşenleri boyutları çerçevesinde incelenmiş ve dijital okuryazarlık alan yazınında yer alan boyutlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, öğretim programında dijital okuryazarlıkla ilişkilendirilebilecek kazanımlara yer verildiğini göstermektedir. Ancak bu kazanımların açık ve bütüncül bir yapı içinde sunulmadığı belirlenmiştir. Özellikle bilgi ve veri okuryazarlığı ile dijital içerik üretimi boyutlarında sınırlı ifadelere yer verildiği; güvenlik, etik ve problem çözme boyutlarının ise açık biçimde ele alınmadığı tespit edilmiştir. Programda dijital araç kullanımına yönelik vurgu bulunmakla birlikte, dijital yeterliklerin ölçülebilir ve açık göstergelerle yapılandırılmasına ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle programın dijital okuryazarlık boyutunun daha planlı ve bütüncül bir şekilde ele alınmasının, öğrenme süreçlerinin niteliğini artıracağı düşünülmektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğretim programlarının dijital okuryazarlık boyutunu daha açık, ölçülebilir ve bütüncül bir yaklaşımla ele alması gerektiği önerilmektedir. Bu bağlamda araştırmanın, program geliştirme çalışmaları ile yurt dışındaki Türk çocuklarına yönelik Türkçe öğretimi alanına kuramsal ve uygulamalı katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Turkish and Turkish Culture Course Curriculum, updated by the Ministry of National Education in 2024, in terms of digital literacy skills. Today, digital technologies have become an integral part of educational processes. This transformation requires curricula not only to focus on developing linguistic competencies but also to equip learners with skills such as accessing information, questioning and evaluating information, producing digital content, and using digital environments safely and ethically. Digital literacy is considered a significant area of competence, particularly for Turkish children living abroad, both in terms of preserving their cultural identity and participating effectively in the digital world. The study was designed within the framework of qualitative research methodology, and document analysis was employed as the data collection technique. The data source consists of the 2024 Turkish and Turkish Culture Course Curriculum document. The curriculum was examined in terms of its objectives, underlying approach, themes, text types, assessment and evaluation processes, learning outcomes, and instructional components, and it was analyzed in line with the dimensions identified in the digital literacy literature. The findings indicate that the curriculum includes learning outcomes related to digital literacy; however, these outcomes are not presented within a clear, systematic, and holistic framework. In particular, the dimensions of information and data literacy and digital content creation are addressed in a limited and indirect manner, while aspects such as safety, ethics, and problem-solving are handled implicitly. Although there is an emphasis on the use of digital tools, the results suggest a need to structure digital competencies through explicit and measurable indicators. Therefore, it is considered that addressing the digital literacy dimension of the curriculum in a more planned and holistic manner will enhance the quality of learning processes. Based on these findings, it is recommended that curricula address digital literacy in a more explicit, measurable, and comprehensive manner. In this respect, the study is expected to contribute both theoretically and practically to curriculum development efforts and to the field of teaching Turkish to Turkish children living abroad.