Kamu ihale sözleşmelerinde eserin kabulü
Acceptance of work in public procurement contracts
- Tez No: 1008714
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MİTHAT KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İdarelerin kamu ihtiyaçlarını karşılaması için yüklenicilerle (gerçek veya tüzel kişi) yaptığı özel hukuk sözleşmelerine kamu ihale sözleşmeleri adı verilmektedir. Kamu ihale sözleşmelerinin konusu yapım, hizmet, mal veya danışmanlık olabilir. Kamu yapım sözleşmeleri niteliği itibariyle eser sözleşmesidir. İş sahibi sıfatındaki idarelerin taraf olduğu kamu yapım sözleşmelerinde Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu'nda bulunmayan hükümlerde Türk Borçlar Kanunu hükümleri özellikle de eser sözleşmelerine uygulanacak hükümler uygulanmaktadır. Türk Borçlar Kanunu kapsamında iş sahibinin eseri teslim alma ve ayıbın belirlenmesi için kontrol etme yükümlülüğü düzenlenmiştir. Kamu ihale sözleşmelerinde ise iş sahibi idare, yüklenicinin teslim ettiği eseri mevzuat kapsamında muayene ve kabule tutması zaruridir. Eserin muayene ve kabul süreci; Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve ikincil mevzuatını oluşturan, Yapım İşleri Genel Şartnamesi (YİGŞ) ve Yapım İşleri Muayene ve Kabul Yönetmeliği (YİMKY), Yapım İşlerine Ait Tip Sözleşme (YİTŞ), Standart Formlarda yer alan düzenlemelere uygun olarak yürütülür. Ancak kamu ihale sözleşmeleri, Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve Kamu İhale Kurumu tarafından hazırlanan ikincil mevzuatında yer almayan hususlar yönüyle, Türk Borçlar Kanunu (TBK) hükümleri uygulanır. Çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak konusu eser olan kamu ihale sözleşmeleri, ikinci bölümde kamu ihaleleri kapsamında eserin kabulü, üçüncü bölümde muayene ve kabulde iş sahibi idarenin yükümlülükleri, dördüncü bölümde muayene ve kabulde yüklenicilerin yükümlülükleri, beşinci bölümde muayene ve kabulde uyuşmazlıklar ile tarafların temerrüdü ve uyuşmazlıkların çözümü ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Contracts under private law concluded by administrations with contractors (real or legal persons) in order to meet public needs are called public procurement contracts. The subject of public procurement contracts may be construction, service, goods or consultancy. Due to their nature, public construction contracts are contracts for work. In public construction contracts, in which the administration acts as the employer, provisions of the Turkish Code of Obligations, particularly those applicable to contracts for work, are implemented in matters not regulated in the Public Procurement Contracts Law. Within the scope of the Turkish Code of Obligations, the employer's obligation to take delivery of the work and to inspect it for defects is regulated. In public procurement contracts, however, the contracting administration is obliged to inspect and accept the work delivered by the contractor in accordance with the legislation. The inspection and acceptance process of the work is carried out in accordance with the provisions of the Public Procurement Contracts Law and secondary legislation, including the General Specifications for Construction Works (YİGŞ), the Regulation on Inspection and Acceptance of Construction Works (YİMKY), the Standard Contract for Construction Works (YİTŞ), and the relevant Standard Forms. However, in public procurement contracts, in matters not covered by the Public Procurement Contracts Law and secondary legislation prepared by the Public Procurement Authority, the provisions of the Turkish Code of Obligations (TCO) are applied. In the first chapter of our study, public procurement contracts whose subject is work are discussed in general; in the second chapter, the acceptance of work within the scope of public procurement is examined; in the third chapter, the obligations of the contracting administration in inspection and acceptance are addressed; in the fourth chapter, the obligations of the contractors in inspection and acceptance are discussed; and in the fifth chapter, disputes arising in inspection and acceptance, default of the parties, and the resolution of disputes will be analyzed.