Kamu ihale sözleşmelerinde nefaset kesintisi
Excellence deduction in public procurement contracts
  1. Tez No: 600794
  2. Yazar: YUSUF USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kamu kurumları tarafından 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre gerçekleştirilen yapım işleri ihaleleri sonucunda imzalanan sözleşmeler birer eser (inşaat) sözleşmesidir. Bu sözleşmeler, idarenin özel hukuka tabi sözleşmeleri kategorisinde yer almaktadır. Eser sözleşmelerinde yüklenicinin yükümlülüklerinden bir tanesi de eserin ayıpsız bir şekilde meydana getirilerek işsahibine teslim edilmesidir. Türk Borçlar Kanunu'nun 475. maddesinin eserin ayıpsız bir şekilde teslim edilemediği durumda işsahibine tanıdığı haklardan bir tanesi de ayıp oranında bedelden indirim isteme hakkıdır. Türk Borçlar Kanunu ve 4735 sayılı Kanun uygulamasında bu hak“nefaset kesintisi”olarak kavramsallaştırılmıştır. Bu çalışmada, nefaset kesintisi uygulaması Türk Borçlar Kanunu, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan Yapım İşleri Genel Şartnamesi ile Yapım İşleri Muayene ve Kabul Yönetmeliği çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Contracts signed by public authorities upon a procurement of works under Public Procurement Law (Law Number 4734) are called construction contracts. Such contracts are classified as private law contracts made by public authorities. In construction contracts, one of the obligations of the contractor is to construct and deliver the work free from any defects. Under the article 475 of Turkish Code of Obligations, in case the work is delivered with defects, contractee has the right to demand a reduction of the contract value in proportion to the defect. In the implementation of Turkish Code of Obligations and Public Procurement Contracts Law numbered 4735, this right is known as“Excellence deduction”. The implementation of“excellence deduction”is analyzed pursuant to Turkish Code of Obligations, Public Procurement Contracts Law numbered 4735 and the secondary legislation such as General Specifications for Construction Works and Regulation on supervision, Inspection and Acceptance of Construction Works, herein.