Iraq's development road: Economic opportunities and geopolitical implications
Irak'ın kalkınma yolu: Ekonomik fırsatlar ve jeopolitik etkiler
  1. Tez No: 1008755
  2. Yazar: SHAREEF ALRAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulusarası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Irak Kalkınma Yolu Projesi'ni ekonomik kalkınma ile jeopolitik hedeflerin kesiştiği stratejik bir girişim olarak incelemektedir. Proje, El-Faw Büyük Limanı'nı Türkiye sınırına bağlayan entegre bir koridor aracılığıyla Irak'ı Körfez ile Avrupa arasında kilit bir transit ülkeye dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Kalkınma Yolu'nu bir rantçı devletin petrol bağımlılığından kurtulmaya ve bölgesel bağlantısallık ağlarında daha etkin bir rol üstlenmeye çalıştığı bir devlet adamlığı aracı olarak ele almaktadır. Analiz, altyapı koridorlarının siyasi konumlanma araçları olarak nasıl işlev gördüğünü incelemek amacıyla jeoekonomi teorisi ve Uluslararası İlişkiler literatüründen yararlanmaktadır. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı, siyasi himayenin iddialı koridor projelerinin hayata geçirilip geçirilemeyeceğini nasıl belirlediğini gösteren karşılaştırmalı bir vaka olarak ele alınmaktadır. Bulgular, Kalkınma Yolu'nun gerçek bir potansiyel taşıdığını göstermekle birlikte, projenin seyrinin İran, Türkiye, Körfez ülkeleri ve büyük küresel aktörlerin kendi çıkarlarını gözettiği çekişmeli bir ortamda şekilleneceğini ortaya koymaktadır. Çalışma, projenin başarısının kurumsal koordinasyon, yönetişim güvenilirliği, finansal sürdürülebilirlik ve kararlı siyasi taahhüde bağlı olduğunu göstermektedir. Tez, Kalkınma Yolu'nun sonuçlarının yalnızca altyapının kendisinin ötesinde koşullara bağlı olduğunu ortaya koymaktadır; yönetişim kalitesi, siyasi kararlılık ve bölgesel aktörlerin bu koridoru desteklemeye değer bulup bulmayacağı, projenin geleceğini belirleyecek olan unsurlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the Iraq Development Road Project as a strategic initiative at the intersection of economic development and geopolitical ambition. The project aims to transform Iraq into a key transit country between the Arabian Gulf and Europe through an integrated road and railway corridor linking Al-Faw Grand Port to the Turkish border. Rather than treating the Development Road as a straightforward infrastructure programme, this study approaches it as an instrument of statecraft through which a rentier state attempts to escape oil dependency and reclaim a more active role in regional connectivity networks. The analysis draws on geo-economic theory and International Relations scholarship, particularly the tension between realist competition and institutionalist interdependence, to examine how infrastructure corridors function as tools of political and diplomatic positioning. The Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline serves as a comparative case, illustrating how political sponsorship and external strategic alignment determine whether ambitious corridor projects move from proposal to reality. The findings suggest the Development Road carries genuine potential to strengthen Iraq's trade position and diversify its economy, but its trajectory will be shaped by a contested regional environment in which Iran, Turkey, Gulf states, and major global actors each have their own stakes in how regional connectivity is organised. The study also finds that the project's success depends on conditions that go well beyond laying roads and railways. Institutional coordination, governance credibility, financial sustainability, and sustained political commitment are not supporting factors, they are the difference between a corridor that works and one that does not. The thesis finds that the Development Road is a strategic platform whose outcomes will ultimately depend on conditions that go well beyond the infrastructure itself.