Bazı pestisitlerin kromatografik tayinleri için katı faz ekstraksiyonunda yeni bir biyosorbent katkılı adsorban kullanımı
A novel biosorbent-doped adsorbent for solid-phase extraction in chromatographic determination of certain pesticides
- Tez No: 1008763
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN HÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, insektisit olan lambda cyhalothrinin GC-MS/MS ile tayini öncesi önderiştirilmesi için, sorbent materyal olarak papatya bitkisi ekstraktının kullanıldığı yeni bir katı faz ekstraksiyon metodu geliştirildi. Lambda cyhalothrinin yüksek seçicilik ve doğrulukla tayini için, yeşil kimya yaklaşımından yola çıkarak, katı faz ekstraksiyonunda yeni bir sorbent materyalin kullanılabilirliği araştırıldı. Papatya ekstraktının kobalt (II) nitrat ve demir (III) nitrat ile muamelesi sonucu kobalt ferrit nanopartikülleri sentezlendi ve SEM- EDS yöntemleri ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirildi. Ekstraksiyonu etkileyebilecek parametrelerin optimizasyonunda sonra, pestisit GC-MS/MS ile tayin edildi. Pestisit için gözlenebilme sınırı 0.5 µg L -1 olarak bulundu. Geliştirilen metodun uygulanabilirliği ve doğruluğu salatalık, üzüm, nar ve biber örneklerine analit ekleme yöntemi ile test edildi ve yaklaşık %82 oranında geri kazanım elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a solid phase extraction method using chamomile plant extract as a sorbent material was developed for the preconcentration of the insecticide lambda cyhalothrin prior to its determination by GC-MS/MS. Using a green chemistry approach, the feasibility of a new sorbent material in solid-phase extraction was investigated for the high selectivity and accuracy of lambda cyhalothrin determination. Cobalt ferrite nanoparticles were synthesized by treating chamomile extract with cobalt (II) nitrate and iron (III) nitrate, and characterization studies were conducted using SEM-EDS methods. After optimizing parameters that could affect extraction, the pesticide was determined using GC-MS/MS. The detection limit for the pesticide was found to be 0.5 µg L - 1 . The applicability and accuracy of the developed method was tested using analyte addition to cucumber, grape, pomegranate, and pepper samples, and approximately 82% recovery was achieved.