Partner sosyotelizmi ve postpartum depresyon arasındaki ilişki: Yalnızlığın aracı rolü
The relationship between partner phubbing and postpartum depression: The mediating role of loneliness
  1. Tez No: 1008771
  2. Yazar: MELİSA ULUTAŞ KÜLAHLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, partner sosyotelizmi ile postpartum depresyon (PPD) arasındaki ilişkiyi incelenmiş ve bu ilişkide yalnızlığın aracı rolü ortaya konmuştur. Araştırmanın temel amacı, partnerin sosyotelizm davranışının annenin yalnızlık düzeyini artırarak PPD düzeyini yükseltip yükseltmediğini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 0-12 aylık bebeğe sahip 319 anne ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Partner Sosyotelizm Ölçeği, Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde demografik değişkenlere göre grup farklılıklarını incelemek amacıyla bağımsız t tesi ve tek yönlü varyans analizi, değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon ve aracı rolünü tespit etmek için PROCESS Macro aracılık analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, partner sosyotelizmi ile postpartum depresyon arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aynı şekilde partner sosyotelizmi ile yalnızlık arasında ve yalnızlık ile postpartum depresyon arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Aracılık analizi sonucunda yalnızlığın partner sosyotelizmi ile postpartum depresyon arasındaki ilişki aracı bir rol oynadığı görülmüştür. Bu bulgu partner sosyotelizminin postpartum depresyonu hem doğrudan hem de yalnızlık üzerinden yordadığını göstermektedir. Elde edilen diğer bulgulara göre, grup karşılaştırmalarında emzirme durumu, gebeliğin planlı olma durumu ve eş destek algısına göre araştırma değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between partner phubbing and postpartum depression (PPD) and revealed the mediating role of loneliness in this relationship. The main aim of the study was to determine whether the partner's phubbing behavior increases the mother's level of loneliness and consequently raises the level of postpartum depression. In this regard, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The study was conducted with 319 mothers who had babies aged 0-12 months. As data collection instruments, the Demographic Information Form, Partner Phubbing Scale,Edinburgh Postpartum Depression Scale, and UCLA Loneliness Scale Short Form were used. In this analysis of the data, independent samples t-test an done-way analysis of variance (ANOVA) were used to examine group diffirences according to demographic variables. Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between variables, and PROCESS Macro mediation analysis techniques were used to identify the mediating role. According to the research findings, a positive and significant relationship was found between partner phubbing and postpartum depreesion. Similarly, positive and significant relationships were identified between partner phubbing and loneliness, and between loneliness and postpartum depression, As a result of mediation analysis, it was found that loneliness plays a mediating role in the relationship between partner phubbing and postpartum depression. This finding indicates that partner phubbing predicts postpartum depression both directly and indirectly through loneliness. According to other findings obtained in the study, significant diffirences were found in the research variables in group comparisons according to breastfeeding status, whether the baby was planned, and perceived spousal support.