İç anadolu bölgesindeki sahipsiz köpeklerde Leishmania türlerinin mikroskobik, serolojik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of Leishmania species in stray dogs in central anatolia region using microscopic, serological and molecular methods
  1. Tez No: 1008770
  2. Yazar: AYŞE EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DERİNBAY EKİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İç Anadolu Bölgesindeki sahipsiz köpeklerde mikroskobik ve moleküler yöntemlerle Leishmania spp.'lerin ayrıca indirekt ELISA yöntemiyle de anti-Leishmania antikorlarının varlığını araştırmak amacıyla planlanmıştır. Araştırma kapsamında Karaman, Niğde, Sivas, Ankara ve Konya illerinden toplanan toplam 400 köpek kan örneği incelendi. Örnekler EDTA'lı tüplere ve serum tüplerine alınarak laboratuvar analizlerine tabi tutuldu. Mikroskobik inceleme için frotiler hazırlandı ve Giemsa boyası ile boyanarak amastigot formlar yönünden değerlendirildi. Moleküler analizlerde buffy coat fraksiyonundan DNA izolasyonu yapıldı ve elde edilen DNA'lar gerçek zamanlı PCR (Rt-PCR) yöntemi ile Leishmania kinetoplast DNA'sı hedeflenerek test edildi. Serolojik değerlendirmeler ise indirekt ELISA (iELISA) yöntemi ile gerçekleştirildi ve köpek serumlarında Leishmania spp. antikorlarının varlığı araştırıldı. Mikroskobik incelemeler ve Rt-PCR analizlerinde pozitiflik saptanamadı. Moleküler yöntemler ile tür tayini planlanmış olmakla birlikte, Rt-PCR analizlerinde pozitiflik saptanmadığından tür düzeyinde tanımlama yapılamamıştır. Ancak iELISA ile 12 köpekte (%3) anti-Leishmania spp. spesifik antikor varlığı belirlendi. Bu sonuçlar, serolojik yöntemlerin özellikle subklinik enfeksiyonların epidemiyolojik taramalarında önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Serolojik testler, enfeksiyonun bağışıklık yanıtı ile ilişkili dönemlerini ortaya koyarken; moleküler yöntemler aktif enfeksiyonun varlığını belirlemede kritik öneme sahiptir. Bu nedenle serolojik bulgular, aktif enfeksiyonu göstermeseler dahi, enfeksiyona maruziyetin ortaya konulmasında ve özellikle subklinik olguların belirlenmesinde değerli olup, epidemiyolojik çalışmalar açısından önemli veriler sağlamaktadır. Çalışmada belirlenen %3 serolojik pozitiflik oranı, İç Anadolu Bölgesi'nde bildirilen prevalans değerleri (%2–%19) ile uyumlu bulunmuş ve bölgedeki sahipsiz köpeklerin Leishmania enfeksiyonuna maruziyet potansiyeline işaret etmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma İç Anadolu Bölgesi'ndeki sahipsiz köpeklerde Leishmania spp. enfeksiyonunun düşük prevalans oranlarıyla da olsa serolojik varlığını ortaya koymuştur. Bulgular, tek bir tanı yöntemine dayalı değerlendirmenin sınırlılıklarını göstermekle birlikte mikroskobik, moleküler ve serolojik yöntemlerin birlikte kullanımının epidemiyolojik açıdan daha güvenilir sonuçlar sağladığını vurgulamaktadır. Bu yaklaşım, hastalığın kontrolü ve önlenmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the presence of Leishmania spp. in stray dogs in the Central Anatolia Region using microscopic and molecular methods, as well as to determine the presence of anti-Leishmania antibodies by the indirect ELISA (iELISA) method. Within the scope of the study, a total of 400 blood samples collected from dogs in the provinces of Karaman, Niğde, Sivas, Ankara, and Konya were analyzed. Samples were collected into EDTA tubes and serum tubes and subjected to laboratory analyses. For microscopic examination, blood smears were prepared, stained with Giemsa, and evaluated for amastigote forms. In molecular analyses, DNA was isolated from the buffy coat fraction, and the obtained DNA samples were tested by real-time PCR (Rt-PCR) targeting Leishmania kinetoplast DNA. Serological evaluations were performed using the indirect ELISA method, and the presence of Leishmania spp.-specific antibodies in dog sera was investigated. No positivity was detected in microscopic examinations or Rt-PCR analyses. Although molecular methods were planned for species identification, no positivity was detected in the Rt-PCR analyses; therefore, species-level characterization could not be performed. However, anti-Leishmania spp. specific antibodies were detected in 12 dogs (3%) by iELISA. These findings indicate that serological methods play an important role, particularly in the detection of subclinical infections in epidemiological surveys. While serological tests reflect the stages of infection associated with the host immune response, molecular methods are critical for detecting active infection. Therefore, although serological findings do not indicate active infection, they are valuable for demonstrating exposure to infection and for identifying subclinical cases, thereby providing important data for epidemiological studies. The seropositivity rate of 3% determined in this study was consistent with the prevalence values (2–19%) reported for the Central Anatolia Region and indicates the exposure potential of stray dogs in the region to Leishmania infection. In conclusion, this study revealed the serological presence of Leishmania spp. infection in stray dogs in the Central Anatolia Region, albeit at low prevalence rates. The findings highlight the limitations of relying on a single diagnostic method and emphasize that the combined use of microscopic, molecular, and serological methods provides more reliable results from an epidemiological perspective. This approach contributes to the development of strategies for the control and prevention of the disease.