Traffic Flow Prediction Using Federated Learning
Birleşik öğrenme tabanlı trafik akışı tahmini
  1. Tez No: 1008789
  2. Yazar: AYŞE ÖZTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ARSLAN, DR. NURGÜL GÖKGÖZ KÜÇÜKSAKALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde metropollerde kentleşme ve araç yoğunluğundaki hızlı artış, trafik akışı tahminini akıllı şehir uygulamaları bağlamında çok önemli bir ihtiyaç haline getirmiştir. Bununla birlikte, merkezi sunuculardaki trafik verilerinin toplanması, veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili endişeleri de artırmaktadır. Bu çalışmada, veri gizliliğini korumayı amaçlayan feder öğrenmeye dayalı hibrit bir GraphConv–TKAN mimarisi geliştirilmiş ve kentsel trafik verilerindeki mekânsal ve zamansal bağımlılıkların modellenmesi hedeflenmiştir. Önerilen hibrit modelde, mekânsal bağımlılıkların öğrenilmesi için Grafik Evrişim Ağı (GraphConv) kullanılırken, zamansal bağımlılıklar Zamansal Kolmogorov–Arnold Ağı (TKAN) mimarisi ile modellenmiştir. TKAN'a ek olarak, kapsamlı bir karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla LSTM ve BiLSTM mimarileri de değerlendirilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, TKAN, LSTM ve BiLSTM modellerini hem merkezi hem de federe öğrenme ortamlarında sistematik olarak karşılaştıran ilk çalışmalardan biridir. Mekânsal ve zamansal bağımlılıkları birlikte ele alan alternatif bir mekânsal-zamansal yaklaşım olarak Zamansal Grafik Evrişim Ağı (T-GCN) modeli de karşılaştırma amacıyla değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, orijinal T-GCN mimarisinde kullanılan GRU yapısı yerine LSTM, BiLSTM ve TKAN katmanları entegre edilerek genişletilmiş varyantlar oluşturulmuş ve bu yapıların performansları karşılaştırılmıştır Ayrıca yalnızca zamansal bağımlılıkları modelleyen temel zamansal mimariler, hem merkezi hem de federe öğrenme altında test edilmiştir. Bu modellerde veriler istemcilere eşit şekilde dağıtılarak adil ve dengeli bir karşılaştırma ortamı sağlanmıştır. Graf tabanlı mimarilerde, feder öğrenme sürecinde istemcilere veri dağıtımı aşamasında düğümleri topluluklara ayırmak amacıyla Louvain Topluluk Tespiti yöntemi kullanılmış ve her bir topluluk ayrı bir istemci olarak tanımlanmıştır. Önerilen modellerin performansı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Açık Veri Portalı'ndan elde edilen saatlik trafik yoğunluğu veri seti ile Caltrans tarafından yayımlanan PeMS08 veri seti üzerinde değerlendirilmiştir. İstanbul trafik veri seti başlangıçta grafik tabanlı bir yapıya sahip olmadığından, mekânsal ilişkileri temsil edebilmek amacıyla grafik yapısına dönüştürülmüş ve grafik tabanlı mekânsal modellemeye uygun hâle getirilmiştir. PeMS08 veri seti ise mevcut grafik yapısı korunarak doğrudan kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, önerilen GraphConv–TKAN mimarisinin federe öğrenme ortamında istikrarlı bir performans sergilediğini ve trafik verilerindeki mekânsal ve zamansal ilişkileri başarılı bir şekilde yakalayabildiğini göstermektedir. Ayrıca modelin, veri gizliliğini koruyan federe koşullar altında çalışmasına rağmen merkezi öğrenmeye oldukça yakın sonuçlar üretebildiği görülmektedir. Bu durum, grafik tabanlı mekânsal modelleme ile TKAN tabanlı zamansal öğrenmenin birlikte kullanılmasının, federe trafik tahmininde performans kaybını azaltmada etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the rapid increase in urbanization and vehicle density in metropolises has made traffic flow forecasting a crucial need in the context of smart city applications. However, the collection of traffic data on central servers also raises concerns about data privacy and security. In this study, a hybrid GraphConv–TKAN architecture based on federated learning has been developed to model spatial and temporal dependencies in urban traffic data, aiming to protect data privacy. In the proposed hybrid model, Graph Convolutional Network (GraphConv) is used to learn spatial dependencies, while temporal dependencies are modeled with the Temporal Kolmogorov–Arnold Network (TKAN) architecture. In addition to TKAN, Long Short-Term Memory (LSTM) and Bidirectional Long Short-Term Memory (BiLSTM) architectures are employed to enable a comprehensive comparison; to the best of our knowledge, this study is among the first to systematically compare TKAN, LSTM, and BiLSTM models under both centralized and federated learning. The Temporal Graph Convolutional Network (T-GCN) model, as an alternative spatio-temporal approach that addresses both spatial and temporal dependencies, was evaluated for comparison purposes. In this context, extended variants were created by integrating LSTM, BiLSTM, and TKAN layers instead of the GRU structure used in the original T-GCN architecture, and their performances were compared. Furthermore, basic temporal architectures modeling only temporal dependencies were tested under both centralized and federated learning; in these models, data was distributed equally to clients, providing a fair and balanced comparison environment. In graph-based architectures, during the data distribution phase to clients in the federated learning process, the Louvain Community Detection method was used to divide nodes into communities, and each community was defined as a client. The performance of the proposed models was evaluated on the hourly traffic density dataset from the Istanbul Metropolitan Municipality (IMM) Open Data Portal and the PeMS08 dataset published by Caltrans. Since the Istanbul traffic dataset initially lacked a graph-based structure, it was converted into a graph structure to represent spatial relationships and restructured to be suitable for graph-based spatial modeling; the PeMS08 dataset, on the other hand, was used directly while preserving its existing graph structure. Experimental results show that the proposed GraphConv–TKAN architecture offers robust and stable performance in a federated learning environment and effectively captures spatio-temporal dependencies. The proposed approach appears to achieve performance levels close to centralized learning when operating under federated settings that protect data privacy. These results suggest that combining graph-based spatial modeling with TKAN-based temporal learning can help mitigate the performance degradation frequently observed in federated traffic forecasting.