Fakoemülsifikasyon cerrahisi için ultrason eşliğinde yapılan peribulbar ve subtenon bloklarının peroperatif hasta memnuniyeti üzerine etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1008807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda fakoemülsifikasyon cerrahisi için ultrason eşliğinde uygulanan peribulbar ve subtenon blokların peroperatif hasta memnuniyeti üzerine etkileri karşılaştırılmıştır. Prospektif, gözlemsel olarak tasarlanan çalışmaya toplam 60 hasta dahil edilmiş, hastalara peribulbar veya subtenon blok uygulanmıştır. Peroperatif hasta memnuniyeti, derlenme kalitesini çok boyutlu olarak değerlendiren QoR-15 anketiyle ölçülmüştür. QoR-15 sonuçlarında, emosyonel durum ve kaygı skorlarına bakıldığında her iki blokta da kaygının azaldığını, ancak peribulbar blok sonrası kaygı azalmasının daha belirgin olduğu görülmektedir. Ağrı skoru değerlendirildiğinde her iki blok tekniği de analjezik açısından etkili olmakla birlikte, postoperatif dönemde subtenon blok daha konforlu bir ağrı profili sunmuş, peribulbar blok ise ağrı ve rahatsızlık hissini daha fazla yaşatmıştır. Ameliyat sonu ağrı ve akinezi skorlarında da subtenon grup daha iyi sonuç vermiştir. Uygulanan bloklarda minör komplikasyonlar görülmüş olup, subtenon blokta kemozis ve subkonjonktival hemoraji daha yüksek oranda izlenmiştir. Sonuç olarak, her iki blok tekniği de fakoemülsifikasyon cerrahisinde güvenli ve etkili bulunmuştur. Subtenon blok akinezi açısından daha üstün görünürken, peribulbar blok daha invaziv olması nedeniyle preop kaygıyı arttırmıştır. Literatürdeki çalışmalarda karşılaştırıldığında, ultrason rehberliği her iki yöntemin güvenliğini artırmış, komplikasyon oranlarının düşük seyretmesine katkıda bulunmuştur. Her iki blok tekniğinin de hasta memnuniyeti ve total derlenme kalitesi üzerinde benzer etki sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of ultrasound guided peribulbar and subtenon blocks on perioperative patient satisfaction during phacoemulsification surgery were compared. A total of 60 patients were included in this prospective, observational study, and either peribulbar or subtenon blocks were applied. Peroperative patient satisfaction was measured with the QoR-15 questionnaire, which multidimensionally assesses recovery quality. The QoR-15 results, based on emotional state and anxiety scores, revealed a decrease in anxiety with both blocks, but the decrease in anxiety was more pronounced after peribulbar block. When pain scores were evaluated, both block techniques were effective in terms of analgesia, but the subtenon block provided a more comfortable pain profile postoperatively, while the peribulbar block caused more pain and discomfort. The subtenon group also performed better in terms of postoperative pain and akinesia scores. Minor complications were observed with the applied blocks, with a higher rate of chemosis and subconjunctival hemorrhage observed with the subtenon block. In conclusion, both block techniques were found to be safe and effective in phacoemulsification surgery. While the subtenon block appeared superior in terms of akinesia, the peribulbar block, due to its more invasive nature, increased preoperative anxiety. When compared in studies in the literature, ultrasound guidance increased the safety of both methods and contributed to low complication rates. Both block techniques were found to have similar effects on patient satisfaction and overall quality of recovery.