Stabil anjinası olan ve miyokard perfüzyon sintigrafisi sonucuna göre koroner anjiyografi kararı verilen hastaların strain ekokardiyografi bulguları ile koroner darlık ilişkisinin incelenmesi
Clinical evaluation of the relationship between strain echocardiographic findings and coronary artery stenosis in patients with stable angina undergoing coronary angiography based on myocardial perfusion scintigraphy
- Tez No: 1008806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, stabil anjinası olan, miyokard perfüzyon sintigrafisinde iskemi saptanıp anjiyografiye yönlendirilen hastaların kritik koroner arter hastalığı ile strain ekokardiyografi bulguları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Method: Çalışmaya kardiyoloji polikliniğine başvuran 18 – 80 yaş arasında, stabil anjinası olan ve MPS' de iskemi saptanması sebebi ile koroner anjiografi planlanan hastalar dahil edilmiştir. Anjiografi kararı verilen hastalara anjiografi öncesi rutin ekokardiyografi görüntüleri sol ventrikül ve sağ ventrikül fonksiyonları, yapay zekâ destekli benek izleme analizi kullanılarak GLS (global longitudinal strain), RV ve sol atriyal strain hesaplandı. Koroner anjiyografi perkütan femoral veya radyal yaklaşımla yapıldı. Arteriyel lümen alanının ≥%70 stenoz anlamlı kabul edildi. Koroner arter hastalığının şiddeti Gensini ve SYNTAX skoru ile hesaplandı. Çalışmada kritik koroner arter darlığı ve GLS arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya, miyokard perfüzyon sintigrafisinde iskemi saptanması nedeniyle koroner anjiyografi endikasyonu alan toplam 87 olgu dahil edilmiştir. Koroner anjiyografi sonuçlarına göre olguların 21'inde (%24,1) en az bir koroner arterde kritik darlık (≥%70) saptanırken, 66 olguda (%75,9) kritik darlık izlenmemiştir. LV GLS değeri kritik darlık saptanan grupta −17,26±2,84, kritik darlık saptanmayan grupta −19,96±2,64 olarak hesaplanmış ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,001). ROC analizinde LV GLS için eğri altında kalan alan 0,753 olarak hesaplanmış olup %95 GA: 0,631–0,875'tir (p<0,001). −19,15 kesme değeri için duyarlılık %81,0 ve seçicilik %66,7 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Stabil anjina şikâyeti ile polikliniğe başvuran hastalarda koroner arter hastalığı tespitinde gerinim analizinin kullanılması önemli koroner arter hastalığının bağımsız bir öngörücüsüdür ve GLS' nin ek bir non invaziv değerlendirme testi olarak kullanılması şüpheli koroner arter hastalığı olan hastalarda MPS' nin tanısal performansını iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
Aim:This study aimed to investigate the relationship between critical coronary artery disease and strain echocardiography parameters in patients with stable angina who were referred for coronary angiography following the detection of ischaemia on myocardial perfusion scintigraphy(MPS). Methods:Patients aged 18–80 years presenting to the cardiology outpatient clinic with stable angina and scheduled for coronary angiography due to ischaemia detected on MPS were included. Transthoracic echocardiography was performed prior to angiography. Left ventricular and right ventricular function, GLS (global longitudinal strain), RV and left atrial strain were calculated using speckle tracking analysis. Coronary angiography was performed via percutaneous femoral or radial approach. Arterial lumen area ≥70% stenosis was considered significant. The severity of coronary artery disease was calculated using the Gensini and SYNTAX scores. The study investigated the relationship between critical coronary artery stenosis and GLS. Results: The study included a total of 87 cases who were indicated for coronary angiography due to the detection of ischaemia on myocardial perfusion scintigraphy. According to coronary angiography results, critical stenosis (≥70%) was detected in at least one coronary artery in 21 cases (24.1%), while no critical stenosis was observed in 66 cases (75.9%). The LV GLS value was calculated as −17.26±2.84 in the group with critical stenosis and −19.96±2.64 in the group without critical stenosis, and the difference between the groups was significantly lower (p<0.001). In the ROC analysis, the AUC for LV GLS was calculated as 0.753 with a 95% CI: 0.631–0.875 (p<0.001). The sensitivity and specificity were determined as 81.0% and 66.7%, respectively, for a cut-off value of −19.15. Conclusions:The use of strain analysis in the diagnosis of coronary artery disease in patients presenting to the outpatient clinic with stable angina is an important independent predictor of significant coronary artery disease, and the use of GLS as an additional non-invasive assessment test may improve the diagnostic performance of MPS in patients with suspected coronary artery disease.