Bazı arpa (hordeum vulgare L.) çeşitlerinde tuz (NaCl) stresininbazı fizyolojik ve biyokimyasal özellikler üzerineetkilerinin belirlenmesi
Determınatıon of the effects of salt (NaCl) stress on somephysıologıcal and bıochemıcal propertıes ın some barley(hordeum vulgare L.) varıetıes
  1. Tez No: 1008815
  2. Yazar: TURAN MİNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bazı arpa (Hordeum vulgare L.) çeşitlerinde farklı tuz (NaCl) düzeylerinin (0, 50, 100 ve 200 mM) bitki gelişimi ve fizyolojik özellikler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme, kontrollü iklim odasında, tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak planlanmıştır. Araştırmada sürme hızı, sürme gücü, kök uzunluğu, gövde uzunluğu, kök ve gövde yaş ile kuru ağırlıkları, yaprak dokularında bağıl su içeriği, yaprak dokularındaki iyon sızıntısı, yaprak alanı, bitki örtü sıcaklığı, klorofil içeriği (SPAD değeri) gibi çeşitli fizyolojik ve biyokimyasal parametreler incelenmiştir. Elde edilen bulgular, artan tuz konsantrasyonlarının bitkilerin büyüme ve gelişme göstergelerini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Tuz stresi; kök ve gövde uzunluğu, kök ve gövde yaş/kuru ağırlıkları, yaprak alanı, klorofil miktarı ve bağıl su içeriğinde azalmaya neden olmuştur. Buna karşın, yaprak dokularındaki iyon sızıntısı düzeyleri tuz stresinin artmasıyla birlikte yükselmiştir. Sonuç olarak, artan tuz seviyelerinin arpa bitkisinde verim ve kaliteyi belirleyen tüm parametreler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumsuz etkiler oluşturduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different salt (NaCl) levels (0, 50, 100, and 200 mM) on plant development and physiological traits in some barley (Hordeum vulgare L.) cultivars. The experiment was designed in a controlled climate chamber using a randomized plot design with four replications. Various physiological and biochemical parameters, including tillering speed, tillering vigour, root length, stem length, root and stem fresh and dry weights, relative water content in leaf tissues, ion leakage from leaf tissues, leaf area, canopy temperature, and chlorophyll content (SPAD value), were investigated. The findings revealed that increasing salt concentrations negatively affected plant growth and development indicators. Salt stress caused decreases in root and shoot length, root and shoot fresh/dry weights, leaf area, chlorophyll content, and relative water content. Conversely, ion leakage levels in leaf tissues increased with increasing salt stress. As a result, it was determined that increasing salt levels had statistically significant and negative effects on all parameters determining yield and quality in barley plants.