Oracle 8.0.4 veritabanının bir muhasebe modeli uygulaması için değerlendirilmesi
Evaluation the suitability of oracle 8.0.4 database for an accounting system
- Tez No: 100882
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ORACLE 8.0.4 VERİTABANININ BİR MUHASEBE UYGULAMASI İÇİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Bu tezin amacı bir muhasebe sistemi geliştirmek ve Oracle 8.0.4 veritabamnın bu sistem için uygunluğunu değerlendirmektir. Bu muhasebe modeli uygulamasıyla, fiş girmek, fatura kesmek, ödeme yapmak, çek, senet ve sabit kıymetleri takip etmek gibi bir şirketin ihtiyaç duyduğu tüm temel muhasebe işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Aynı zamanda bu sistemden muhasebe denetimi için gerekli olan yevmiye, kebir gibi resmi defterler ile muavin, mizan gibi yardımcı defterler de alınabilmekte, parametrik tanımlanabilen bilanço ve gelir tablosu hazırlanabilmektedir. Muhasebe uygulaması için örnek olarak seçilen şirket 200'e yakın şubesi, 500'ün üstünde kullanıcısı ve aylık 600 bin civarında muhasebe kaydı olan saygın bir kuruluştur. Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır: 1. Birinci bölüm, örnek olarak seçilen şirketin muhasebe uygulaması konusundaki problemlerinin saptanması ve bu problemleri en aza indirmeyi sağlayacak bir veritabamnın seçilmesini içermektedir. örnek olarak seçilen şirkette karşılaşılan en ciddi problemler şunlardır: 1. 30GB gibi yüklü bir veriyle çalışabilecek kapasiteli ve performansı yüksek bir sistem olmaması, 2. Sistemin yedekleme nedeniyle saatlerce kapalı kalması, 3. Şubeler ile merkez arasındaki sistem entegrasyonunun, farklı işletim sistemleri kullanılması nedeniyle sağlanamaması ve bu nedenle veri aktarımı yapılırken zorlanılması, 4. Sistem çökmesi esnasmda yaşanan ciddi veri kaybı, 5. Muhasebe raporları için saatlerce beklenilmesi, 6. Çok kullanıcılı ortamda yetersiz sistem güvenliği, 7. Malverenlerle mutabakat yapılırken kullanılan raporların karşı tarafa bilgisayar ortamında gönderilebilmesinin mümkün olmaması, 8. Esnek hesap planı olmaması, 9. Bilanço ve gelir tablosu gibi kanuni değişiklere karşı esnek tasarlanması gereken raporların sistemden alınamaması.Ayrıca bu bölümde Oracle veritabanının neden seçildiği, avantaj ve dezavantajları ile rakiplerinden üstün olduğu yanlar kısaca anlatılmıştır. 2. tkinci bölümde Oracle veritabanı tanıtılmış ve birinci bölümde kısaca bahsedilen üstünlük ve zayıflıkları irdelenmiştir. Ayrıca Oracle veritabanının geri alma parçalarıyla sağladığı okuma tutarlılığı, genişleme alarak büyümesi, indeksleme mantığı (ters indeksler),“partitioning”özelliği, veri sözlüğü, optimizer kavramı, yedekleme ve kurtarma kabiliyeti, replikasyon gibi üstünlükleri diğer veritabanlan (Informix, Sysbase ve DB2) ile karşılaştırılarak anlatılmıştır. 3. Üçüncü bölümde Oracle veritabam kullanılarak gereksinimleri karşılayacak şekilde bir muhasebe modeli uygulaması geliştirilmiştir. Muhasebe modeli uygulaması Oracle veritabanının tüm ileri özellikleri kullanılarak hazırlanmıştır. Hazırlanan bu uygulama S ana modülden oluşmaktadır. 1. Genel Muhasebe Modülü: Hesap kodlan ve fış girişlerinin yapılması, çek ve senetlerin takip edilmesi, faturaların kesilmesi, tüm resmi ve yardımcı defterler ile bilanço ve gelir tablosunun hazırlanması gibi işlemler bu modülde gerçekleşir. 2. Ödeme Modülü: Şirket ödemelerinin takip edildiği modüldür. 3. Sabit Kıymet Modülü: Şirket sabit kıymetlerinin giriş, değerleme, sermayeye ilave işlemleri ve satışının yapıldığı modüldür. 4. Vezne Modülü: Vezne bölümündeki kasa giriş ve çıkış faaliyetlerinin takip edildiği modüldür. 5. Şube Bilgileri Aktarımı Modülü: Şubelerdeki muhasebe bilgilerinin merkeze işlenebilmesi için kullanılan modüldür. Şirketin şubeleri arasında bulunan ağ hatlarının gerek hız açısından yetersizliği, gerekse hatlarda meydana gelen kopukluklar nedeniyle Oracle replikasyon özelliği kullanılamamıştır yerine verilerin işlenmesini sağlamak üzere bu modül hazırlanmıştır. 4. Dördüncü bölüm tasarlanan muhasebe modeli uygulamasının Oracle veritabam ile değerlendirilmesini içermektedir. Muhasebe modeli uygulaması performans, yedekleme, kurtarma, sistem güvenliği, replikasyon, entegrasyon kabiliyeti açısından teker teker değerlendirilmiştir. Özellikle performans açısından, tüm resmi ve yardımcı defterler incelenmiş, toplam çalışma süreleri, CPU'yu kullanma süreleri, kaç kayıt için çalıştıkları ve kaç kere I/O yaptıkları çıkartılmıştır. Elde edilen rakamlar grafik ortamda sunulmuştur ve bu bilgiler ışığında Oracle veritabanının bir muhasebe uygulaması için oldukça uygun olduğuna karar verilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
EVALUATION THE SUITABILITY OF ORACLE 8.0.4 DATABASE FOR AN ACCOUNTING SYSTEM SUMMARY The aim of this thesis is to develop an accounting system and to evaluate the suitability of Oracle 8.0.4 database for this system. All needs of a company about basic operations like entering slips, operation on invoices, paying and following cheque, bill and depreciation methods can be easily performed by using this accounting application. Also can be taken some formal books like account book and daily wage which are necessary for the inspections of the accounts of the company and income tables and balance which can be described by parametrization can also be prepared. The company which has been chosen as an example for this application has almost 200 branches with over 500 users and almost 600 thousands account records and it is respectable. This thesis comprises four parts: 1. The first part includes the determination of the existing problems of the example company concerning with the execution of accounting and selection of a database which will provide the reduction of problems to minimum. The most serious problems encountered in the example company are: 1. A system with high performance and capable of running with data of 30GB is not available, 2. Shut down of the system for hours due to backup, 3. Lack of integration between the headquarter and the branches due to indifferences in operating systems and the difficulties faced in data transfer because of this, 4. Serious loss of data during system collapse, 5. Waiting for the account reports for hours, 6. Insufficient system security in multi-user media, 7. Impossibility of sending reports which has been used in the agreements with customers in the computer network, 8. Lack of flexible account plan, 9. Impossibility of obtaining reports such as income tables and balance which need to be prepared as flexible to the legal changes. XllThe reasons why Oracle database has been chosen are, its advantages and disadvantages and its superiority to the competitive databases have been discussed briefly. I. In the second part, Oracle has been introduced briefly and its advantages and disadvantages mentioned in part 1 has been examined. Furthermore, following properties of Oracle has been explained by comparing it with other databases (Informix, Sybase, DB2 ); reading consistency provided by rollback segments, grow up with extentions, indexing logic (reversed indexes), partitioning property, data dictionary, optimizer concept, backup and recovery capabilities, replication. 3. In the third part, an accounting model application has been developed by using Oracle to fulfil the requirements mentioned in part 1. This application has been prepared by using all the advanced properties of Oracle database. This application program has five main modules: 1. General Accounting Module: Operations such as entering accounting codes and slips, following cheques and bills, billing and preparation of all formal and assistant books are performed in this module. 2. Payment Module: Payments of the company are followed in this module. 3. Depreciation Methods Module: Entering, appraisal, adding to the capital and sales of fixed assets of the company have been realized in this module. 4. Pay Office Module: Entering and exiting activities in the pay office are followed in this module. 5. Module For Transfering Branches' Data: This module enables the transfer of data from branches to headquarter. The replication property of the Oracle could not be used due to low speed and abrupt disconnections in the network. This module has been prepared to fill this gap. 4. The fourth part includes the evaluation of this application program. Assement has been done in regard to performance, recovery, backup, system security, replication and integration capabilities. All formal and assistant books have been examined, total runtime, CPU time, number of I/O transactions and the number of records have been obtained results have been presented in the graphical environment and it has been concluded that the Oracle is quite suitable for accounting applications. Xlll