Visual C++ ve Natural'da host ve PC arasında veri transferi
Data transfer between host and PC using visual C++ and natural
  1. Tez No: 100883
  2. Yazar: MİNE ÖZEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
VISUAL C++ VE NATURAL'DA HOST VE PC ARASINDA VERİ TRANSFERİ ÖZET Bu tezde, mainframe ve PC arasında haberleşmeyi sağlayan bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulama, mainframe'de oluşturulan mesajların sistem bağlantısı olmayan noktalara gönderilmesi ve bu noktalardan çekilen mesaj ların mainframe' e aktarılması gereğinden yola çıkılarak hazırlanmıştır. Oluşturulan uygulama, mainframe' deki mesajları PC ortamına kaydetmektedir. PC ortamındaki mesajları da mainframe'e göndermektedir. Tezin amacı ve uygulamanın anahatları Bölüm l'de ayrıntılı olarak sunulmuştur. Mainframe ve PC arasında iletişimi sağlamak amacıyla, iki tarafta çalışan programlar geliştirilmiştir. Programlar, PC tarafında kurulan terminal emülasyon ekranı sayesinde ortak bir zeminde buluşturulmuştur. Bu ortak zemin 'Protokol Ekranı' olarak adlandırılabilir. Mainframe tarafında, ADABAS İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi kullanılmaktadır. ADABAS, kayıt sayısının çok fazla olduğu büyük veritabanı sistemlerinde başarıyla kullanılmaktadır. ADABAS'ın özellikleri Bölüm 2'de açıklanmaktadır. Veritabanı üzerinde yazılım geliştirme aracı olarak NATURAL programlama dili kullanılmıştır. NATURAL programlama dili, ADABAS veritabanını kullanmak üzere geliştirildiğinden ADABAS'ın tüm özelliklerini etkin şekilde kullanma yeteneğine sahiptir. NATURAL hakkında genel bilgi ve mainframe tarafında yazılan programda kullanılan ifadelerin tanıtımı Bölüm 2'de verilmiştir. PC tarafında Borland Visual C++ Builder kullanılmıştır. Class yapılarının kullanımıyla gerçekleştirilen dosya işlemleri konusunda C++ programlama dilinin üstünlüğü tartışılmazdır. Visual C++ programlama dili kullanılarak, kullanıcı için Windows ortamında daha görsel bir uygulama oluşturulması amaçlanmıştır. Visual C++ programlama dilinin class yapısı konusuna Bölüm 2'de değinilecektir. Mainframe ve PC arasındaki iletişimi sağlamak için, PC deki C++ programından çağrılabilen HLLAPI (High Level Language Application Programming Interface) fonksiyonları kullanılmıştır. Bu fonksiyonlar hakkında geniş bilgi Bölüm 2'de bulunabilecektir. vııPC, HLLAPI fonksiyonları aracılığıyla, host'a bağlanan bir terminal operatörü gibi davranabilmektedir. Uygulama başlatılınca, PC'deki C++ programı mainframe tarafındaki NATURAL programını tetikler. Bu işlem, kullanıcının 'BASLA' butonuna basmasıyla başlayarak, makro dosyasının okunup yorumlanmasıyla gerçekleştirilir. Host tarafındaki program, veritabanında PC'ye gönderilecek mesaj arar. Gönderilecek mesaj varsa, protokol ekranını kullanarak, ilk satırda 'HOSTSEND' (veya 'HOSTEND') anahtar kelimesiyle birlikte mesajla ilgili tüm bilgileri PC'ye gönderir. PC aldığı mesajı kaydeder. Mesajın alındığını belirten 'PCGET' anahtar kelimesini protokol ekranına yazar. Host bu cevabı aldıktan sonra, veritabanındaki mesaj kaydını günceller. Host bu işlemden sonra, protokol ekranına 'HOSTRCV yazarak PC'nin göndereceği mesajı bekler. PC bu aşamada, ekran işlemlerini ve mesaj kuyruğu dosyasının kontrolünü yapar. 10 saniye bekledikten sonra, aynı döngüye yeniden başlar. Host'tan 'HOSTRCV cevabını aldığı sırada host'a gönderilecek mesaj varsa, mesajla ilgili bilgileri protokol ekranından host'a gönderir. PC 'PCEND' anahtar kelimesini protokol ekranına yazana kadar, host PC'nin gönderdiği mesaj bilgilerini alır. Sistem içinde gitmesi gereken adreslere gönderir. Uygulama bu işlemleri yaparak, bir sonsuz döngü şeklinde devam eder. Kullanıcı 'CIKIS' butonuna basarak çıkmayı isterse, uygulama sona erer. Uygulama detayları Bölüm 3 'de anlatılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
DATA TRANSFER BETWEEN HOST AND PC USING VISUAL C++ AND NATURAL SUMMARY Within this thesis, an application which provides a communication between mainframe and PC has been developed. The application has been prepared by starting with the need of sending the messages that were built in the mainframe to the points without system connection and transfering the messages that were sent from these points to the mainframe. The developed application registers the messages sent from mainframe to the PC environment. It sends the messages in PC environment to the mainframe. The aim of this thesis and baselines of the application are presented with details, in Part 1. It has been intended to provide the communication between mainframe and PC, therefore there has been developed programs at both sides. Programs are met on a shared range using terminal emulation which was installed on PC. This shared range is called 'Protocol Screen'. On mainframe side, ADABAS Relational Database Management System has been used. ADABAS has been used successfully in systems that have great number of records. ADABAS features have been explained in Part 2. NATURAL programming language is used as a software developing tool on database. NATURAL programming language has the ability of using ADABAS features efficiently, because it had been developed to use ADABAS database. General information about NATURAL and definitions of the statements that were used in the mainframe program are given in Part 2. On PC side, Borland Visual C++ Builder has been used. For the file processing done by usage of class structure, the superiority of C++ programming language is doubtless. Visual C++ programming language is used, because developing a familiar application for the user in Windows environment is aimed. There will be touched on the subject class structure of Visual C++ programming language in Part 2. Aiming to provide the communication between mainframe and PC, program- callable HLLAPI (High Level Language Application Programming Interface) functions are used. General information about these functions can be found in Part 2. PC can behave like a terminal operator connected to the host, using HLLAPI functions. When the application begins, C++ program on PC side forces the NATURAL program execution on mainframe side. This process is started with user's pushing on 'BASLA' button and continues with reading the macro file and parsing and interpreting the file. IXThe program on the host side, searches messages to be sent to PC in database. If message is found, sends all the information about the message with 'HOSTSEND' (or 'HOSTEND') keyword at the first line, using protocol screen. PC registers the message taken. It writes the keyword 'PCGET' that indicates it has taken the message. After host received this respond, it updates the message record in database. After this process, host waits PC to send a message writing 'HOSTRCV keyword in the protocol screen. At this step, PC makes screen processes and controls the message queue file. After waiting 10 seconds, the same loop starts. After PC receives 'HOSTRCV respond, if there is a message to be sent to the host, it sends the message text to the host using protocol screen. Host gets the message information sent by PC until PC writes 'PCEND' keyword to the protocol screen. It sends the message to the addresses in the system. The application continues in an infinite loop making these processes. If user intends to exit by pushing 'CIKIS' button, application ends. Application details are explained in Part 3.