İnternette kütüphane
  1. Tez No: 84110
  2. Yazar: HİDAYET TAKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
IV ÖZET GYTE kütüphanesinin katalog bilgilerini bilgisayarda tutacak, istendiğinde katalog bilgilerine kolaylıkla erişimi sağlayacak ayrıca ödünç alma verme işlemlerini kolaylıkla halledip kitapların takibi kolaylaştıracak bir paket programa ihtiyaç vardı. Bu amaçlar doğrultusunda projenin analizine başlandı. Analiz aşamasında katalog bilgilerinin MARC formatına uygun sahalarda tutulmasının faydaları göz önüne alınarak katalog bilgilerinin veritabanında MARC formatına uygun sahalarda tutulmasına karar verildi. MARC formatını tercih etmekle bir standartlaşmanın içinde yer almış olunacağı düşünüldü. Ardından iş parçalara (modüllere) bölünerek başta kataloglama olmak üzere kodlanmaya başlandı. Kataloglama modülünün ardından sırayla katalog sorgulama, raporlama, üyelik ve ödünç verme işlemleri kodlandı. Programın çalışır hale gelen parçalan programı kullanacak kişiler tarafından teste tabi tutuldu. Gerektiği yerde düzeltilmesi gereken kısımlar düzeltildi. Uygulama geliştirme ortamı olarak gücü ve performansı açısından Delphi 4.0 kullanıldı. Deneme aşamasında Paradox tabloları kullanıldı. Daha sonra uygulamanın client server yapıda olmasından dolayı Oracle 8.0. kullanıldı. * Uygulamanın web tabanlı kısmı için Intrabuilder kullanıldı. Intrabuilder aracılığıyla uygulamaya web özelliği kazandırıldı. Bu sayede kütüphanedeki kayıtlara kampus dışından da erişim imkanı sağlanmış oldu. Kataloglama aşamasında daha önceden bilgileri girilmemiş bir kitap için katalog bilgileri girildiği gibi aynı zamanda daha önceden katalog bilgileri oluşturulmuş, Amerika veya Avrupa'da basılmış kitapların bilgileri de bir program vasıtasıyla dönüştürülerek ayrı bir veritabanına aktarıldı. Böylece yeni girilen kitapların katalog bilgileri ve eskiden girilmiş kitapların katalog bilgileri her ikisi de kullanıcının kullanımına sunuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There was a need for a software package which will store GYTE library A catalogue info in a database, will provide access to catalogue info easily and also will help in keeping track of member transactions. For these purposes, I started the analysis of the project. In the analysis stage, considering it s benefits, it is decided to store catalogue info in MARC format. Choosing MARC format, it is aimed to comply with the standards. Later the project was divided into modules and I started to program these modules starting with cataloging module. After that module, catalogue querying, reporting, membership and book borrowing modules were coded. Finished parts were tested by te users. When needed necessary corrections were made. As a development environment, Delphi 4.0 was chosen because of its power and performance. In the trial stages Paradox tables were used as the database. Later on, since the software was a client/server application, Oracle8.0 DBMS was chosen as the database server. The Web part of the project was implemented using Intrabuilder. This way access to the library records from the Internet became possible. At the cataloging stage, in addition to newly entered data, old data for the books printed in USA or Europe were converted by a program so that new and old catalog data can be used by the users.