Okul Öncesi Çocuğun Katılım Değerlendirmesi Anketi'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirliği
Turkish validity and reliability of the Preschool Child Participation Assessment Questionnaire
  1. Tez No: 1008837
  2. Yazar: CEMRE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, okul öncesi dönemde çocukların günlük yaşam aktivitelerine katılımını değerlendirmeye yönelik geliştirilen Assessment of Preschool Children's Participation (APCP) ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanması ve Türk kültüründe geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesidir. Çalışma, 2–6 yaş aralığında çocuğu bulunan 606 ebeveynin katılımıyla yürütülmüş kesitsel ve metodolojik bir araştırmadır. Ölçeğin çeviri ve kültürel adaptasyonu Beaton ve arkadaşlarının kültürlerarası uyarlama süreci doğrultusunda gerçekleştirilmiş, dil ve içerik geçerliliği uzman görüşleriyle değerlendirilmiştir. Yapı geçerliliğini incelemek amacıyla veriler rastgele ikiye bölünmüş; birinci veri seti ile Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), ikinci veri seti ile Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. AFA sonuçları, ölçeğin orijinal yapısıyla uyumlu dört faktörlü bir yapı sergilediğini göstermiştir. DFA sonuçlarında elde edilen uyum indeksleri kabul edilebilir düzeylerde bulunmuştur. Ölçeğin güvenirliği Cronbach alfa katsayısı, düzeltilmiş madde–toplam korelasyonları ve test–tekrar test analizleri ile değerlendirilmiş; tüm alt boyutlar ve toplam ölçek için yüksek düzeyde güvenirlik saptanmıştır. (Cronbach alfa: 0,82–0,94; %95 GA). Sonuç olarak, Okul Öncesi Çocuğun Katılım Değerlendirmesi'nin Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın, Türkiye'de okul öncesi dönemde çocukların katılımının değerlendirilmesine yönelik klinik uygulamalar ve araştırmalar için önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to adapt the Assessment of Preschool Children's Participation (APCP), which was developed to evaluate preschool children's participation in daily life activities, into Turkish and to examine its validity and reliability within Turkish culture. This cross-sectional and methodological study was conducted with the participation of 606 parents of children aged 2–6 years. The translation and cultural adaptation of the scale were carried out in accordance with the cross-cultural adaptation guidelines proposed by Beaton et al., and language and content validity were evaluated through expert opinions. To examine construct validity, the data were randomly divided into two sets; Exploratory Factor Analysis (EFA) was performed on the first dataset, and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was conducted on the second dataset. The EFA results indicated a four-factor structure consistent with the original version of the scale. The goodness-of-fit indices obtained from the CFA were found to be at acceptable levels. The reliability of the scale was assessed using Cronbach's alpha coefficients, corrected item–total correlations, and test–retest analyses. High levels of reliability were identified for all subscales and the total scale (Cronbach's alpha: 0.82–0.94; 95% CI). In conclusion, the Turkish version of the Assessment of Preschool Children's Participation was found to be a valid and reliable measurement tool. This study is expected to contribute significantly to clinical practice and research focused on assessing participation among preschool children in Turkey.