Ortaokul sınıflarında cebirsel düşünmenin geliştirilmesine yönelik mesleki gelişim eğitimlerinin katılımcıların cebirseldüşünme düzeylerinin gelişimine etkisi
The effect of professional development trainings aimed at developing algebraic thinking in middle school classes on the development of participants' algebraic thinking levels
  1. Tez No: 1018558
  2. Yazar: CEMİLE MENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, mesleki gelişim programının ortaokul matematik öğretmenlerinin cebirsel düşünme düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, TÜBİTAK tarafından desteklenen“Bir Mesleki Gelişim Programı ile Ortaokul Sınıflarında Cebirsel Düşünmenin Geliştirilmesi”(TÜBİTAK 1001, Proje No: 223K317) projesi kapsamında yürütülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve tek gruplu ön test–son test deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 34 ortaokul matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar 10 hafta süren mesleki gelişim programına katılmış; ilk hafta ön test, son hafta son test uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç açık uçlu problemden oluşan Cebir Bilgi Testi (CBT) kullanılmıştır. Veriler, zihnin cebirsel alışkanlıklarının düzenle, ilişki ara, oluştur ve kullan boyutları dikkate alınarak analiz edilmiştir. Katılımcı çözümleri yeterli çözüm, geliştirilebilir çözüm ve kanıt olmayan çözüm kategorilerine göre puanlandırılmış; verilerin analizinde bağımlı örneklemler t-testi ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin toplam Zihnin Cebirsel Alışkanlıkları puan ortalaması ön testte 24.09 iken son testte 26.85'e yükselmiş ve bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (t(33)= -3.34, p = .002). Problem bazında yapılan analizlerde Germe (t(33)= -2.04, p = .049) ve Kule (t(33)= -3.33, p = .002) problemlerinde anlamlı farklılık bulunurken, Gökdelen probleminde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (t(33)= -1.38, p = .174). Grafiksel analizler, öğretmenlerin özellikle düzenle, ilişki ara ve oluştur basamaklarında daha yüksek performans sergilediğini, kullan basamağındaki gelişimin ise daha sınırlı kaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, zihnin cebirsel alışkanlıkları temelli mesleki gelişim programının öğretmenlerin Zihnin Cebirsel Alışkanlıkları düzeylerini anlamlı biçimde geliştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of a professional development program on the Algebraic Habits of Mind of middle school mathematics teachers. The study was conducted within the TÜBİTAK-supported project Developing Algebraic Thinking in Middle School Classrooms through a Professional Development Program (TÜBİTAK 1001, Project No: 223K317). A quantitative research approach was adopted using a one-group pretest–posttest experimental design. The study group consisted of 34 middle school mathematics teachers working in public schools affiliated with the Turkish Ministry of National Education. The participants attended a 10-week professional development program, during which the pretest was administered in the first week and the posttest in the final week. Data were collected using the Algebra Knowledge Test (AKT), consisting of three open-ended problems designed to assess teachers' Algebraic Habits of Mind. The data were analyzed according to the four dimensions of Algebraic Habits of Mind: organizing, seeking relationships, building, and extending. Participants' responses were scored as adequate, improvable, or no evidence. Paired-samples t-tests and correlation analyses were employed. The findings revealed that teachers' mean Algebraic Habits of Mind score increased significantly from 24.09 in the pretest to 26.85 in the posttest. Significant improvements were found in the Stretching and Tower problems, whereas no significant difference was observed for the Skyscraper problem. Graphical analyses indicated greater improvement in the organizing, seeking relationships, and building dimensions, while progress in the extending dimension remained relatively limited. Overall, the findings demonstrate that the professional development program based on Algebraic Habits of Mind significantly enhanced teachers' algebraic thinking, particularly their ability to identify mathematical relationships, generalize patterns, and construct symbolic representations.