Köpek spermasının uzun süreli saklanmasında sulandırıcıya ilave edilen hesperidin'in (vitamin P) çözüm sonrası sperma kalitesi üzerine etkisi
Influence of hesperidin (vitamin P) added to semen extenders on post-thaw sperm quality after cryopreservation in dogs
- Tez No: 1008853
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, köpek spermasının uzun süreli saklanmasında dondurma–çözdürme işleminin neden olduğu oksidatif hasarın azaltılmasında hesperidinin (vitamin P) potansiyel koruyucu rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Sulandırıcıya ilave edilen üç farklı hesperidin dozu (10 µg/mL, 20 µg/mL, 50 µg/mL) kullanılarak çözüm sonrası motilite, canlılık, morfoloji ve membran bütünlüğü (HE testi), DNA hasarı ve oksidatif stres parametreleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 10 µg/mL hesperidin (H10), tüm spermatolojik parametrelerde en yüksek koruyucu etkiyi göstermiştir. H10 grubunda motilite ve canlılık oranları anlamlı şekilde artmış, morfolojik anomali oranları azalmış, membran bütünlüğü kontrol ve diğer uygulama gruplarına göre daha yüksek bulunmuştur. 20 µg/mL (H20) dozu orta düzeyde koruyucu etki gösterirken, 50 µg/mL (H50) dozunda spermatolojik kalite parametrelerinde belirgin düşüşler gözlenmiş ve yüksek doz hesperidinin pro-oksidan etki oluşturabileceği belirlenmiştir.DNA hasarı ve oksidatif stress parametrelerinde H10 ve H20 grubunda belirgin iyileşmeler görülmüştür. Sonuç olarak, hesperidinin köpek spermasının kriyoprezervasyonunda düşük dozda etkili bir antioksidan ve kriyoprotektif ajan olduğu, ancak yüksek dozlarda sperma kalitesi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabileceği anlaşılmıştır. Çalışma, köpek spermasının dondurulabilirliğini artırmaya yönelik gelecekteki araştırmalara bilimsel temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the potential protective role of hesperidin (vitamin P) in reducing oxidative damage that occurs during the freezing–thawing process in canine sperm cryopreservation. Three different doses of hesperidin (10 µg/mL, 20 µg/mL, and 50 µg/mL) were added to the extender, and post-thaw sperm quality parameters including motility, viability, morphology and membrane integrity (HE test), DNA damage and oxidative stress parameters were evaluated. The results showed that 10 µg/mL hesperidin (H10) provided the most significant protective effect among all groups. Post-thaw motility and viability were markedly higher in the H10 group, while total morphological abnormalities were lower. Additionally, membrane integrity was significantly better preserved compared to the control and other treatment groups. The 20 µg/mL dose (H20) showed moderate protection, whereas the 50 µg/mL dose (H50) resulted in a decline in all evaluated parameters, indicating a possible pro-oxidant effect at higher concentrations. In conclusion, hesperidin demonstrated to be an effective antioxidant and cryoprotective agent at low doses for canine sperm, while higher doses led to detrimental effects on sperm quality. These findings provide a scientific basis for future studies aimed at improving the cryopreservation success of canine semen.