Measuring TFRC & SCTP performance over AODV In MANET
MANET'te AODV üzerinde TFRC ve SCTP performansının ölçülmesi
- Tez No: 1008851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHD SYAZWAN ABDULLAH, DOÇ. DR. MADYA HATIM MOHAMAD TAHIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıtı Utara Malaysıa Uum
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, IETF tarafından RFC 5348'de tanımlanan TCP-Friendly Rate Control (TFRC)ve IETF tarafından RFC 4960'da yeni bir taşıma protokolü olarak tanımlanan **Stream Control Transmission Protocol (SCTP) üzerine odaklanmaktadır. TFRC'nin adalet (fairness) özelliği gerçek zamanlı uygulamaların ilgisini çekerken, SCTP'nin çoklu barındırma (multi-homing)** ve **çoklu akış (multi-streaming) gibi özellikleri, multimedya uygulamalarının TCP ve UDP yerine SCTP'yi taşıma protokolü olarak kullanmasına olanak sağlamıştır. Bununla birlikte, TFRC'nin karşılaştığı temel zorluk, tıkanıklığın olmadığı dönemlerde gönderim hızını ayarlamak amacıyla toplamsal artış (additive increase) mekanizmasını kullanmasıdır. Bu durum, kısa süreli ağ tıkanıklıklarına yol açarak ses uygulamalarının hizmet kalitesini olumsuz etkirmektedir. Öte yandan SCTP, **best-effort ağ ortamlarında** çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu çalışmada, TFRC ile SCTP arasında kapsamlı bir performans değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı, TFRC ve SCTP'nin performansını verim (throughput), gecikme (delay) ve paket kaybı (packet loss)** açısından ölçmektir. Değerlendirme, MANET (Mobil Ad Hoc Ağ) ortamında, TFRC ve SCTP'nin arka plan trafiği olmadan ve UDP tarafından oluşturulan hareketli düğümlere sahip arka plan trafiği ile birlikte test edilmesi yoluyla yapılmıştır. Bu araştırmadaki tüm deneyler, **NS-2 ağ simülasyon aracı** kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın, araştırmacıların hem TFRC hem de SCTP'nin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on TCP-Friendly rate control (TFRC), which is defined by IETF in RFC 5348 and Stream Control Transmission Protocol (SCTP), which is defined by IETF in RFC 4960 as a new transport protocol. TFRC feature as fairness has attracted real time application whereas SCTP features also such as multi-homing and multi-streaming, have attracted multimedia applications to use them as their transport protocol instead of TCP and UDP. However, the challenge which faced by TFRC is using additive increase in order to adjust the sending rate during periods without congestion. This leads to short term congestion which deteriorates the quality of service for voice applications. While SCTP faced the challenge in a best-effort network. In this study, a comprehensive performance evaluation between TFRC and SCTP has been carried out. The objectives of this research are to measure the performance for both TFRC and SCTP in terms of throughput, delay and packet loss in MANET environment that has TFRC and SCTP with and without background traffic for mobility nodes performed by UDP. All experiments conducted in this research were obtained through network simulation tools using NS-2. It is expected that this study is useful for researchers in improving both TFRC and SCTP.