Sağlık çalışanlarının COVİD-19 korkusu ve mesleki kaygı düzeylerinin yaşam memnuniyetleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of healthcare workers' fear of COVİD-19 and professional anxiety levels on their life satisfaction
- Tez No: 1008884
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL CANKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
Özet
Sağlık alanında çalışanların iş stresi, mesleki kaygıları oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Bu duruma ayrıca pandeminin eklenmesi sağlık çalışanlarının mesleki kaygılarını artırmakta ve onları tükenmişliğe kadar sürükleyebilmektedir. Bu araştırmada“Sağlık Çalışanlarının COVİD-19 Korkusu ve Mesleki Kaygı Düzeylerinin Yaşam Memnuniyetleri Üzerine Etkisinin İncelenmesi”amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma İstanbul ili Ümraniye ilçesinde özel bir hastane üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni 235 kişiden oluşmaktadır. Gönüllülük esasına göre araştırmaya 205 personel dâhil olmuştur. Bu katılımcılar doktor ve hemşirelerden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS analiz programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın dikkat çeken bulgularına göre; sağlık çalışanlarının COVİD-19 korkusu düzeylerinin genel olarak düşük olduğu, meslek kaygısı düzeylerinin genel olarak ota düzeyde olduğu görülürken, yaşam memnuniyet düzeylerinin genel olarak düşük olarak ortaya çıktığı belirlenmiştir. Diğer taraftan sağlık çalışanlarının COVİD-19 korkusu, mesleki kaygı ve yaşam memnuniyet değişkenleri normal dağılım gösterdiği açıklanmıştır. Araştırma sonucuna göre; COVİD-19 korkusu sonucu ile meslek kaygısı sonucu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişkinin meydana geldiği görülürken COVİD-19 korkusu ile yaşam doyumu arasında negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı ilişki ve meslek kaygısı ile yaşam doyumu arasında ise negatif yönlü zayıf düzeyde anlamlı ilişkinin meydana geldiği belirlenmiştir. Bu sonuçlarının sağlık çalışanları literatürüne kaynak ve veri tabanı oluşturması ve yapılacak yeni çalışmalara yol göstermesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that employees in the healthcare field have very high levels of work stress and professional anxiety. The addition of the pandemic to this situation increases the professional anxiety of healthcare professionals and can lead them to burnout. This research aimed to“Examine the Effect of Healthcare Workers' Fear of COVID-19 and Professional Anxiety Levels on their Life Satisfaction”. The research is a descriptive type research. The research was conducted in a private hospital in the Ümraniye district of Istanbul. The population of the research consists of 235 people. 205 personnel participated in the research on a voluntary basis. These participants consist of doctors and nurses. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS analysis program. According to the remarkable findings of the research; It was determined that the level of fear of COVID-19 of healthcare workers was generally low, their level of occupational anxiety was generally at a moderate level, while their level of life satisfaction was generally low. On the other hand, it was announced that healthcare workers' fear of COVID-19, professional anxiety and life satisfaction variables showed normal distribution. According to the research results; While it was observed that there was a positive, moderately significant relationship between the result of fear of COVID-19 and the result of occupational anxiety, it was determined that there was a negative, weakly significant relationship between the fear of COVID-19 and life satisfaction, and a negative, weakly significant relationship between occupational anxiety and life satisfaction. . It is expected that these results will create a resource and database for the healthcare professionals literature and guide new studies.