Deniz yolu konteyner taşımacılığında kullanılan konişmento klozlarının taşıyanın yüke özen sorumluluğuna etkisi bakımından incelenmesi
Analysis of bills of lading clauses used in maritime container transportation with respect to their effect on the carrier's obligation of care for the cargo
  1. Tez No: 1008909
  2. Yazar: HANNE BETÜL TÜRKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda deniz taşımacılığında hatırı sayılır bir öneme sahip olan konteyner taşımacılığının kendine özgü niteliklerinin Türk Ticaret Kanunu düzenlemelerindeki taşıyanın yüke özen sorumluluğuna etkisi ve konişmentoda kullanılan klozların konteyner taşımacılığının tarihsel süreci içerisinde dönüşümünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde konteynerin nitelikleri, konteynerizasyonun tarihsel süreci ve konteyner taşımalarına uygulanacak hükümler incelenmiştir. İkinci bölümde konişmento genel hatlarıyla incelenmiş ve taşıyanın yüke özen sorumluluğunun esasları uluslararası sözleşmeler ve TTK düzenlemeleri doğrultusunda ele alınarak taşıyanın sorumluluğunun sınırlandırılması hakkı ve bu hakkın kaybı durumu detaylandırılmıştır. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan üçüncü bölümde ise konteyner taşımalarında kullanılan klozlara geçilmeden önce konvansiyonel taşıma dönemi ile konteyner taşımacılığı dönemlerinin karşılaştırmasının yapılabilmesi adına öncelikli olarak konteyner taşımasına geçiş öncesindeki konişmento klozları ele alınmıştır. Bu başlık da uluslararası sözleşmeler süreci öncesi klozlar ve uluslararası sözleşmelerle birlikte konteyner taşımasına geçiş öncesi klozlar olarak iki alt başlığa ayrılmıştır. Konteyner taşımacılığına geçiş öncesinde kullanılan klozlardan sonra konteyner taşımacılığı özelinde kullanılan konişmento klozlarının taşıyanın sorumluluğuna etkisi incelenmiş ve uygulamada karşılaşılan klozlar detaylı olarak ele alınmıştır. Çalışmamızda taşıyanın yüke özen sorumluluğuna etki edecek klozlar ele alınmış olup bu nedenle örneğin tahkim klozu gibi uyuşmazlıkların çözümü usulüne ilişkin klozlar çalışmanın kapsamı dışında bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to examine the effect of the unique characteristics of container transportation, which has a considerable place and importance in maritime transportation, on the carrier's duty of care for the cargo pursuant to Turkish Commercial Code regulations and the transformation of the clauses used in the bill of lading within the historical process of container transportation. In the first part of our study, the characteristics of the container, the historical process of containerization and the provisions applicable to container carriage are examined. In the second part, the bill of lading is examined in general terms and the principles of the carrier's duty of care for the cargo are discussed in line with international conventions and TCC regulations, and the possibility of limiting the carrier's liability and the loss of this possibility are detailed. In the third part, which constitutes the main subject of our study, before moving on to the clauses used in container carriage, in order to make a comparison between the conventional carriage period and the container carriage period, firstly the bill of lading clauses before the transition to container carriage are discussed; this heading is divided into two sub as the clauses before the international conventions and the clauses before the transition to container carriage with international conventions. After the clauses used before the transition to container transportation, the effect of the bill of lading clauses used specifically for container transportation on the carrier's liability is examined and the clauses encountered in practice are discussed in detail. In our study, the clauses on the bill of lading that will affect the carrier's obligation of care for the cargo have been addressed, and therefore clauses such as arbitration clause, which provide some regulations regarding the procedure for the settlement of disputes, have been excluded from the scope of the study.