Çoktan seçmeli yöntemlerin konteyner taşımacılığına uyarlanması
Application of quantitative methods to container transportation
  1. Tez No: 105385
  2. Yazar: GÖKHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
-3 ^< OZET ÇOKTAN SEÇMELİ YÖNTEMLERİN KONTEYNER TAŞIMACILIĞINA UYARLANMASI Çalışma ile, öncelikle denizyolu taşımacılığı unsurları tanımlanarak, unsurların en önemlilerinden konteyner taşımacılığının genel hatları incelenmiştir. Çoktan seçmeli yöntemlere değinilmiş ardından bu modellerin konteyner taşıma sistemine uyarlaması ve uygulamaları yapılmıştır. Çalışmanın Giriş bölümünde amaç, problem ve çözüm metodu tanımlanmıştır. Materyal ve metod bölümünde deniz taşımacılığı ve gelişimi, uluslar arası lojistik ve lojistik bir hizmet olarak deniz taşımacılığı, konteyner taşımacılığının genel hatları ve konteyner taşımacılığının lojistik zincirindeki yerinden bahsedilmiştir. Çoktan seçmeli yöntemler, simplex metodun kısa tanımlanması ve konteyner taşımacılığına uygulanması yapılmıştır. Diğer yandan, uygulama modelinin geliştirilmesi doğrultusunda ulaştırma modellerinin konteyner taşımacılığında uygulanabileceği belirlenmiştir. Karar teorisi ve ağaç diyagramlarından da faydalanarak sayısal yöntemlerin uyarlaması tamamlanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde gerçek piyasa koşullarında, konteyner taşımacılığı problemlerinin günümüz şartlarmdaki çözüm yöntemleri ve çoktan seçmeli yöntemler uyarlamaları karşılaştırılmış, kullanılan modern bilgisayar paket programlarından bir uygulama sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPLICATION OF QUANTITATIVE METHODS TO CONTAINER TRANSPORTATION The study defines the structures of maritime transport and container transport. Quantitative methods was briefly described and application of quantitative methods to container transport was performed. Purpose, problem and methods have been defined in the introduction section. In the material and method of the study, maritime transport and its improvements, international logistics, maritime transport as a logistic chain, main structures of container transport and the place of container transport in the international logistics were revealed. Quantitative methods, the brief definition of simplex method and its application to container transport have been done. On the other hand, as part of improvement activities, it has been determined that the transportation models were applicable to container transport. By using the decision theory and the tree diagrams, the application of quantitative methods were completed. In the results chapter, the solution methods of container transport in today's market conditions were compared with the quantitative methods in maritime transport. And one application in one of a computer programme was presented