Beliren yetişkinlerde algılanan anne-baba tutumları ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin öz şefkat ile ilişkisi
The relationship of perceived parental attitudes and psychological resilience with self-compassion in emerging adulthood
  1. Tez No: 1008910
  2. Yazar: MERVE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yaşayan beliren yetişkinlerde (18–29 yaş) öz şefkat düzeyi ile algılanan anne-baba tutumları ve algılanan anne-baba psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin öz şefkati yordama durumunu cinsiyet değişkeni temelinde değerlendirmektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu Türkiye'de yaşayan 507 beliren yetişkin oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında veri toplamak amacıyla anket yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada dört veri toplama aracı kullanılmıştır: Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, öz şefkat düzeylerini ölçmek için Öz Şefkat Ölçeği, algılanan anne-baba tutumlarını alt boyutlarıyla değerlendirmek amacıyla Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği–Ergen Formu (LAABÖ-EF) ve algılanan anne-baba psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek amacıyla Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), post-hoc testler ve hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Korelasyon analizleri, öz şefkatin algılanan anne-baba psikolojik sağlamlık düzeyleri ile pozitif yönde; algılanan anne-baba psikolojik kontrol alt boyutları ile negatif yönde; algılanan anne-baba duyarlılığı ile algılanan anne-baba davranışsal denetim alt boyutları ile ise pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizleri, anne-baba değişkenlerinin öz şefkat üzerindeki yordayıcı etkilerinin cinsiyete göre farklılaştığını ortaya koymuştur. Kadın beliren yetişkinlerde algılanan anne psikolojik kontrolü öz şefkati negatif yönde, algılanan anne psikolojik sağlamlık düzeyi ise pozitif yönde anlamlı biçimde yordarken; baba değişkenleri bu grup için anlamlı bir yordayıcı olarak belirlenmemiştir. Erkek beliren yetişkinlerde ise algılanan baba duyarlılığı öz şefkati pozitif yönde, algılanan baba psikolojik kontrolü ise negatif yönde anlamlı biçimde yordayan değişkenler olarak saptanmıştır. Demografik değişkenlere ilişkin karşılaştırma analizleri, cinsiyet, gelir düzeyi, aile yapısı, anne-baba eğitim düzeyi ile anne-baba çalışma durumunun bazı anne-baba tutumları ile algılanan anne-baba psikolojik sağlamlık düzeyleri açısından anlamlı farklılıklar yarattığını göstermiştir. Buna karşın yaş, kardeş sayısı ve kardeş sırası, anne-baba yaşı değişkenleri açısından karşılaştırma yapmaya elverişli bir yapı oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between self-compassion, perceived parental attitudes, and perceived parental psychological resilience levels among emerging adults (aged 18–29) living in Türkiye, and to evaluate the predictive roles of these variables on self-compassion based on gender. The study was conducted using a relational survey model within the framework of quantitative research methods. The sample consisted of 507 emerging adults residing in Türkiye. Data were collected using a Personal Information Form, the Self-Compassion Scale, the Leuven Perceived Parenting Scale–Adolescent Form (LPPS-AF), and the Brief Psychological Resilience Scale. The data were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, post-hoc tests, and hierarchical multiple linear regression analyses. The findings indicated that self-compassion was positively associated with perceived parental psychological resilience, sensitivity, and behavioral control, and negatively associated with perceived parental psychological control. Hierarchical regression analyses revealed gender differences in predictive patterns. Among female emerging adults, perceived maternal psychological control negatively predicted self-compassion, while perceived maternal psychological resilience positively predicted it. Among male emerging adults, perceived paternal sensitivity positively predicted self-compassion, whereas perceived paternal psychological control negatively predicted it. Comparative analyses showed that certain demographic variables, including gender, income level, family structure, parental education level, and parental employment status, were associated with differences in some parental variables. However, age and sibling-related variables did not yield meaningful comparisons.