Kronik hastalık maliyet analizi: Darülaceze örneği
Cost analysis of chronic diseases: The case ofDarulaceze
  1. Tez No: 1008922
  2. Yazar: ÜMİT DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Darülaceze'de kurumsal bakım alan bireylerde kronik hastalıkların sağlık hizmeti kullanımına bağlı maliyet yükünü analiz etmek ve maliyetin belirleyicilerini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Darülaceze'de kurum bakımında izlenen bireylerin kayıtlarının retrospektif olarak değerlendirildiği kesitsel ve tanımlayıcı bir maliyet analizi olarak planlanmıştır. İnceleme döneminde elde edilen veriler üzerinden doğrudan sağlık harcamaları (başvuru/müracaat, reçete ve ilgili hizmet kalemleri) değerlendirilmiş; tanımlayıcı istatistikler ve ilişki analizleri ile toplam maliyetin hastalık kümeleri ve hizmet kullanım göstergeleriyle ilişkisi incelenmiştir. Bulgular: Analizler, toplam maliyet dağılımının sağa çarpık bir yapı gösterdiğini; maliyetin sınırlı sayıdaki yüksek harcamalı olguda belirgin biçimde yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Hizmet kullanım düzeyinin (özellikle başvuru sayısı ve reçete yükü) toplam maliyetle pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Hastalık kümeleri açısından değerlendirildiğinde, belirli kronik hastalık gruplarının (özellikle kardiyovasküler hastalıklar gibi) maliyet yükünde daha baskın olduğu saptanmıştır. Sonuç: Darülaceze örneğinde kronik hastalıkların maliyet yükünün; hastalık profili, komorbidite düzeyi ve sağlık hizmeti kullanım sıklığı ile yakından ilişkili olduğu değerlendirilmiştir. Bulgular, kurumsal bakım veren kuruluşlarda kronik hastalık yönetimi, rasyonel ilaç kullanımı ve başvuru yoğunluğunu dengeleyen izlem modellerinin maliyet kontrolünde kritik rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to analyze the cost burden of chronic diseases among individuals receiving institutional care at Darülaceze and to identify key determinants of total healthcarerelated costs. Materials and Methods: The study was designed as a retrospective, cross-sectional, and descriptive cost analysis based on routinely collected institutional records of residents under long-term care. Direct healthcare expenditures (e.g., visits/encounters, prescription-related costs, and relevant service components) were evaluated. Descriptive statistics and association analyses were used to examine the relationship between total cost, disease clusters, and healthcare utilization indicators. Results: The analyses indicated that the distribution of total costs was right-skewed, with a substantial concentration of expenditures among a limited number of high-cost cases. Healthcare utilization measures—particularly the frequency of visits and the prescription burden—showed a positive association with total costs. When assessed by disease clusters, certain chronic disease groups (notably cardiovascular conditions) were found to contribute more prominently to the overall cost burden. Conclusion: In the Darülaceze setting, the cost burden of chronic diseases appears to be closely linked to residents' disease profiles, comorbidity levels, and intensity of healthcare utilization. These findings suggest that structured chronic disease management, rational use of medicines, and follow-up models that balance utilization may play a critical role in cost containment within institutional long-term care.