Kronik böbrek hastalığı eğitimi ve periton diyalizinin önemi ve maliyet analizi
Chronic renal failure education and the importance of peritoneal dialysis cost analysis
  1. Tez No: 541482
  2. Yazar: HATİCE GÖNÜL TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüm kronik hastalıklar gibi Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) da tedavi maliyetlerinin oldukça yüksek olduğu bir hastalık türüdür. KBH'ın izlemi ve tedavisi için gereken ekonomik giderler ülkelerin bütçelerini zorlamaktadır. Kronik hastalıklara bağlı olarak sağlık harcamalarının giderek arttığı günümüzde hükümetlerin amacı tedavi giderlerini mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Çalışmada kaynak taraması ve saha tecrübesi tekniği esas alınmıştır. Araştırmalara göre KBH 'nın ilerlemesi eğitimle yavaşlatılabilmekte bu nedenle hem hasta yaşam kalitesi hem de ülke ekonomisi olumlu yönde etkilenmektedir. Son dönem böbrek yetmezliği tedavilerinden biri olan periton diyalizinin (PD) de hasta yaşam kalitesi ve maliyet açısından olumlu katkıları bulunmaktadır. Son dönem böbrek yetmezliğinin kaçınılmaz sonucu olan diyaliz, KBH Eğitimi ile geciktirilebilmektedir. Ne yazık ki birçok hastanede uygulanan KBH Eğitim Programı Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)'inde yer almamaktadır. Üstelik, SUT'da karşılığı olmayan bu eğitim programına hastane idareleri de yeterli desteği vermemektedir. Periton diyalizi açısından da durum çok farklı değildir. Bir çok olumlu yararları bulunan PD ve KBH eğitiminin sağlık bakanlığı tarafından desteklenmesi, öncelikle bu hizmetlerin maliyetlendirilmeyen kısımlarının maliyetlendirilmesi, KBH eğitimine SUT'da yer verilmesi KBH 'nın tedavi maliyetlerinin azalmasında önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Like all chronic disease, Chronic Kidney Disease (CKD) is a type of disease of the very high cost of the treatment . Required economic outgoings for monitoring and treatment of CKD, enforce the countries budgets. Depends on chronic disease, the governments aim to reduce the treatment costs as much as possible in today when health expenditures is increasing. In this study is based on literature review and field experience technique. According tho researches, the progression of CDK is able to decelerated with training; correspondingly both life quality and national economy are affected positively. Also peritoneal dialysis that is treatment one of the end-stage kidney diseas, makes a positive contribution to patient life quality and expenditures. Dialysis, an inevitable result of end-stage kidney disease, can be delayed with training of CKD. Unfortunately, CKD training programme, which is applied in many hospitals, is not included in the Health Application Communique (HAC). Besides, hospital administration does not give support adequate to training programme that does not correspond in this communique. This situation is not differ from in terms of peritoneal dialysis. Of PD and CKD training, that have many benefit, are supported by the ministry of health; primarily are defined the costs of parts, which costs are undetermined; is included the CKD training in HAC, will contribute to the decline of CKD's treatment costs significantly.