Türkiyede görev yapan Muay Thai hakemlerinin kişilik özellikleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between personalitytraits and anxiety levels of Muay Thai referees official inturkey
  1. Tez No: 1008934
  2. Yazar: ELİF DİNÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de görev yapan Muay Thai hakemlerinin kişilik özellikleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu araștırmada nicel araștırma yaklașımı olan ilișkisel tarama modelinden yararlanılmıștır. Araştırmanın evrenini, Türkiye Muay Thai Federasyonu'na kayıtlı aktif hakemler oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda, Muay Thai hakemlerinin kişilik özelliklerinin cinsiyet, yaş ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca hakemlerin kaygı durumları arttıkça kişilik özelliklerinin düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the personality traits and anxiety levels of Muay Thai referees working in Turkey. This study utilized a correlational survey model, a quantitative research approach. The research population consisted of active referees registered with the Turkish Muay Thai Federation. The study determined that the personality traits of Muay Thai referees differed significantly based on gender, age, and educational status.