Düzlem çerçeve sistemlerin yapısal analizi için interaktif bir yazılım geliştirilmesi
Development of an interactive software for structural analysis of plane frame systems
- Tez No: 1008978
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çerçeve sistemlerin statik analizi için geliştirilen bir sonlu elemanlar yöntemi (SEM) tabanlı bilgisayar programı sunulmuştur. Geliştirilen program, iki boyutlu çerçeve elemanlarının yer değiştirme, iç kuvvet ve moment dağılımlarını hesaplayabilecek şekilde tasarlanmıştır. Programın doğruluğu ve güvenilirliği, literatürde yaygın olarak kullanılan ticari bir yapısal analiz yazılımı olan SAP2000 ile yapılan karşılaştırmalı analizler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında seçilen örnek bir çerçeve sistem, hem geliştirilen program hem de SAP2000 ortamında aynı geometrik, malzeme ve yükleme koşulları altında analiz edilmiştir. Düğüm noktası yer değiştirmeleri ile eleman iç kuvvetleri karşılaştırılmış ve sonuçlar tablo ve grafikler halinde sunulmuştur. Elde edilen bulgular, geliştirilen programın SAP2000 sonuçları ile yüksek uyum gösterdiğini, yalnızca ihmal edilebilir düzeyde sayısal farklar bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu farkların, sayısal yuvarlama, eleman formülasyonu ve sınır koşullarının uygulanış biçimlerinden kaynaklandığı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen programın çerçeve sistemlerin statik analizinde güvenilir sonuçlar ürettiği ve akademik çalışmalar ile mühendislik uygulamalarında alternatif bir analiz aracı olarak kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a computer program based on the Finite Element Method (FEM) is developed for the static analysis of frame structures. The developed software is designed to compute nodal displacements, internal forces, and moment distributions of two-dimensional frame elements. The accuracy and reliability of the program are evaluated through comparative analyses conducted using SAP2000, a widely used commercial structural analysis software. Within the scope of the study, a representative frame system is analyzed both with the developed program and SAP2000 under identical geometric, material, loading, and boundary conditions. Nodal displacements and element internal forces obtained from both solutions are compared, and the results are presented in tabular and graphical forms. The findings indicate a high level of agreement between the developed program and SAP2000 results, with only negligible numerical differences observed. These differences are attributed to numerical rounding, element formulation, and the implementation of boundary conditions. In conclusion, the developed program is shown to produce reliable results for the static analysis of frame structures and can be used as an alternative analysis tool for academic studies and engineering applications.