Satış yoluyla ortaklığın giderilmesinde intifa hakkı
Usufruct right in dissolution of partnership by sale
  1. Tez No: 1021147
  2. Yazar: GÜLNAME ARDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Paydaşlardan her biri, paylı mülkiyet birliğinin sona erdirilmesini talep edebilmektedir. Bu halde taşınmazın paylaştırılması söz konusu olur. Ortaklığın giderilmesi, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu (TMK) m. 699 hükmü uyarınca taşınmazın aynen paylaşılması yoluyla olabileceği gibi satış yoluyla da gerçekleştirilebilir. Çalışmamız kapsamında özellikle satış yoluyla ortaklığın giderilmesi halinde pay üzerinde kurulan intifa hakkının durumu incelenmiştir. Paylı mülkiyet konusu taşınmazda pay üzerinde intifa hakkı kurulması mümkündür. İntifa hakkı, kişiye eşya üzerinde mülkiyet hakkından sonra en geniş yetkileri tanıyan sınırlı ayni bir haktır. İntifa hakkının bu niteliği, taşınmazın ortaklığın giderilmesi davasına konu edilmesi halinde önem kazanmasına neden olmaktadır. Yargıtay'ın 1960 yılında verdiği içtihadı birleştirme kararında satış yoluyla ortaklığın giderilmesi halinde intifa hakkının taşınmaz üzerinde devam etmesi gerektiğine karar verilmiş, bu kararın ardından uygulamada pay üzerinde muvazaalı bir şekilde intifa hakkı kurulması gibi sorunlar yaşanmıştır. Uygulamada yaşanılan sorunlar nedeniyle satış yoluyla ortaklığın giderilmesi halinde intifa hakkı sahibinin durumu TMK m. 700 hükmü ile düzenlenmiştir. Doktrinde hem Yargıtay tarafından verilen içtihadı birleştirme kararı hem de TMK m. 700 hükmü ile yapılan düzenleme oldukça eleştirilmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde, intifa hakkının pay üzerinde kurulması incelenmiş olup ikinci bölümünde pay üzerinde kurulan intifa hakkının satış yoluyla ortaklığın giderilmesine ne şekilde etki edeceği, bu kapsamda pay üzerinde kurulan intifa hakkına yönelik Yargıtay tarafından verilen 1960 tarihli içtihadı birleştirme kararı ve nihayetinde TMK m. 700 hükmü incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise dava şartı arabuluculuk kapsamında ortaklığın giderilmesi halinde intifa hakkının durumu, ortaklığın giderilmesi davası neticesinde intifa hakkının sona erip ermeyeceği hususu, ayni ikame kuralıyla birlikte hakkın satış bedeli üzerinde devam etmesi, taşınmazın intifa hakkı yüklü şekilde satılması hali ve TMK m. 700 hükmüne yönelik eleştiriler incelenmiş, uygulamada yaşanılan sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Each partner is entitled to request the termination of the partnership. In such an event, the partition of the immovable property shall be at issue. Pursuant to Article 699 of the Turkish Civil Code (TCC) No. 4721, the dissolution of partnership may be carried out either through partition in kind or by sale. Within the scope of this study, the status of the usufruct right established on a share, specifically in the event of dissolution of partnership by sale, is examined. It is possible to establish a usufruct right on a share of an immovable property subject to partnership. Usufruct is a limited real right that grants the holder the broadest powers over a property, second only to the right of ownership. This characteristic of the usufruct right becomes particularly significant when the property is subject to a lawsuit for the dissolution of partnership. In a Decision for the Unification of Jurisprudence rendered by the Supreme Court of Appeals in 1960, it was ruled that the usufruct right must continue to exist on the property in the event of dissolution by sale; however, this decision subsequently led to practical issues, such as the collusive establishment of usufruct rights on shares. Due to these complications in practice, the legal status of the usufructuary in the event of dissolution by sale has been regulated under Article 700 of the TCC. Both the aforementioned Supreme Court decision and the regulation introduced by Article 700 of the TCC have been subject to significant criticism within legal doctrine. In the first chapter of this study, the establishment of usufruct rights on shares is examined. The second chapter analyzes the impact of a usufruct right established on a share upon the dissolution of partnership by sale, within the framework of the 1960 Decision for the Unification of Jurisprudence and, ultimately, Article 700 of the TCC. In the third and final chapter, the status of usufruct rights within the scope of mandatory mediation for the dissolution of partnership is discussed. Furthermore, this section examines whether the usufruct right terminates as a result of the dissolution lawsuit, the continuation of the right over the sale proceeds in accordance with the principle of real subrogation, the sale of the property as encumbered by the usufruct right, and the criticisms directed toward Article 700 of the TCC, concluding with proposed solutions to the issues encountered in practice.