Preparation and characterization of high energy density gel propellants based on supramolecular polymer gelators
Supramoleküler polimer jel ajanı içerikli yüksek enerji yoğunluklu jel yakıtların hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 1009006
  2. Yazar: HATİCE ÖZYETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Ramjet ve Scramjet gibi hava solumalı roket sistemlerinde performansı artırmaya yönelik yüksek enerji yoğunluklu yakıtlar gereklidir. Metal parçacıkların kerosen ve moleküler bazlı hidrokarbon yakıtlara yüklenmesi, yakıtların yanma yoğunluğunu ve ısısını artırmanın en etkili yoludur. Bor, metaller arasında en yüksek teorik yanma ısısı değerine sahiptir. Bu nedenle, sıvı yakıtlara bor ilavesi, sıvı itici gazların enerji yoğunluğunda önemli bir artış sağlar. Jel yakıtlar kuvvet uygulanması halinde akışkan kuvvetin ortadan kaldırılması ile katı haline geri dönen tiksotropik özelliğe sahiptir. Ayrıca, jel yakıtlar, sıvı yakıtlardan farklı olarak daha yüksek viskoziteye sahiptir. Tiksotropik ve yüksek viskoziteli reolojik özellikler, bor taneciklerinin sedimantasyon ve aglomerasyon problemlerini önler. Bu nedenle bor taneciklerinin jel yakıt içerisinde süspansiyonu, sıvı yakıtlara göre daha homojen ve stabildir. Çok düşük konsantrasyonda supramoleküler jel ajanları sıvı yakıtları jelleştirme kabiliyetine sahiptir. Bu çalışmada, yüksek enerji yoğunluklu jel yakıtlar elde etmek için farklı supramoleküler ve geleneksel jel ajanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
High energy density fuels are essential to improve the performance of air breathing propulsion systems such as Ramjet and Scramjet rockets. Loading metal particles in kerosene and molecular based hydrocarbon fuels is the most attractive way to increase both the density and heat of the combustion of the fuels. Boron has the highest theoretical heat of combustion value among the metals. Therefore, boron addition into the liquid fuels offers a dramatic increase of the energy density of the liquid propellants. Gel fuels has thixotropic rheological properties which means that they behave like solid at rest while they are liquid under the applied force. Also, gel propellants have higher viscosity unlike the liquid propellants. Thixotropic and high viscous rheological properties prevent the sedimentation and agglomeration problems of boron particles. Therefore, suspension of the boron particles in the gel form fuels is more homogeneous and stable compared to the liquid fuels. At very low concentrations, supramolecular gelling agents have the ability to gel liquid fuels. In this study, different supramolecular gelling agents and conventional gelling agents are studied to obtain high energy density gel propellants.