Orientin'in streptozotosin ile indüklenmiş deneysel Tip 1 diyabet modelinde ve pankreatik BetaTC-6 hücrelerinde etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of Orientin in a streptozotocin-induced experimental Type 1 diabetes model and in pancreatic Beta TC-6 cells
- Tez No: 1009005
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ALİ BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet, insülin eksikliği veya yokluğuna bağlı olarak kandaki glikoz seviyelerinin yeterince kontrol edilememesi sonucu ortaya çıkan ve hiperglisemi ile karakterize kronik bir hastalıktır. Hiperglisemi sonucu vücutta çeşitli organlarda mikro ve makro komplikasyonlar gelişebilmektedir. Orientin darı, çarkıfelek meyvesi, bambu yaprakları gibi çeşitli bitkilerden elde edilen fenolik bir bileşiktir. Antiinflamatuvar, antioksidan, antikanserojen çeşitli biyoaktivitelere sahiptir. Bu çalışmada, diyabetin gelişmesinde önemli rol alan inflamasyon, oksidatif stres ve apoptotik parametreler üzerine Orientin'in olası etkilerinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla in vivo yöntemler için 42 adet Balb/c fare kullanılmış ve G1: Kontrol, G2: DMSO, G3: Vehicle, G4: Diyabet, G5: Kontrol+Orientin, G6: Diyabet+Orientin, G7: Diyabet+İnsulin olarak gruplandırılmıştır. Deney 21 gün sonra sonlandırıldığında hayvanlardan alınan doku ve kan örnekleri incelenmiştir. Dokulara histopatolojik yöntemlerle PAS, Masson Trikrom, Hematoksilen Eosin ve NF-κB immunohistokimyasal boyamaları yapılmıştır. Biyokimyasal olarak ise dokuların SOD, CAT, GSH ve MDA düzeyleri ölçülmüştür. Bunun yanı sıra kanlardan elde edilen serum örneklerinden ELISA yöntemiyle IL-6, IL-10, IL-1β ve TGF-β düzeyleri ölçülmüştür. İn vitro olarak ise Pankreatik beta-TC6 hücrelerinde Orientin'in, STZ ile oluşturulmuş hücre hasarı üzerine koruyucu etkisinin gösterilmesi amacı ile apoptotik ve piroptotik parametreler incelenmiştir. Bu amaçla Beta-TC6 hücrelerine immunohistokimyasal Bax, Bcl-2, Kaspaz-3 ve Kaspaz-9 boyamaları yapılırken; ELISA yöntemi ile de Kaspaz-1 ve IL-1β düzeyleri ölçülmüştür. Ek olarak glikoz stimülasyonu ile insülin salınımı testi yapılmış ve Orientin'in insülin salınımı üzerinde etkisine bakılmıştır. Bulgularımız, Orientin'in insülin salgılanması üzerine belirgin bir etkisinin olmadığını, ancak doku hasarı, inflamasyon, oksidatif stres ve apoptoz ile ilişkili hücresel süreçler üzerinde düzenleyici ve koruyucu etkiler gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a disease characterized by hyperglycemia, resulting from inadequate control of blood glucose levels due to insulin deficiency or absence. Hyperglycemia can lead to micro and macro complications in various organs of the body. Orientin is a phenolic compound obtained from various plants such as millet, passion fruit, and bamboo leaves. It possesses various bioactivities including anti-inflammatory, antioxidant, and anti-cancer properties. This study aimed to demonstrate the potential protective effects of Orientin on inflammation, oxidative stress, and apoptotic parameters, which play a significant role in the development of diabetes. For this purpose, 42 Balb/c mice were used for in vivo methods and grouped as follows: G1: Healthy, G2: DMSO, G3: Vehicle, G4: Diabetes, G5: Healthy + Orientin, G6: Diabetes + Orientin, G7: Diabetes + Insulin. After 21 days, when the experiment was terminated, tissue and blood samples taken from the animals were examined. Histopathological methods, including PAS, Masson Trichrome, Hematoxylin-Eosin, and NF-κB immunohistochemical staining, were performed on the tissues. Biochemically, the levels of SOD, CAT, GSH, and MDA in the tissues were measured. In addition, the levels of IL-6, IL-10, IL-1β, and TGF-β were measured in serum samples obtained from the blood using the ELISA method. In vitro, apoptotic and pyroptotic parameters were examined in pancreatic beta-TC6 cells to demonstrate the protective effect of Orientin against STZ-induced cell damage. For this purpose, immunohistochemical staining of Bax, Bcl-2, Caspase-3, and Caspase-9 was performed on Beta-TC6 cells, while Caspase-1 and IL-1β levels were measured using the ELISA method. Additionally, insulin secretion was tested using glucose stimulation, and the effect of Orientin on insulin secretion was examined. Our findings suggest that Orientin does not have a significant effect on insulin secretion; however, it may exert regulatory and protective effects on cellular processes associated with tissue damage, inflammation, oxidative stress, and apoptosis.