1980 sonrası iktidarların milli-muhafazakar mimarlık söylemi: Ankara mimarisindeki yansımaları
The national-conservative architectural discourse of governments after 1980: Reflections in Ankara architecture
- Tez No: 1009009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET GÖRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 1980 sonrasında iktidara gelen neoliberal-muhafazakar iktidarların“milli/muhafazakar”mimari söyleminin Ankara kentine yansımalarını incelemektedir. Çalışma ideoloji-mekan ilişkisini tek yönlü bir tahakküm alanı olarak değil, çok katmanlı bir alan olarak ele almıştır. Bu bağlamda kimlik, kolektif hafıza, modernizm, postmodernizm, neoliberalizm, milliyetçilik ve muhafazakarlık kavramları teorik arka planı oluşturmuştur. Çalışmada nitel yöntem benimsenmiş olup, literatür taramasının yanı sıra söylem analizi ve istatistiklere de yer verilmiştir. Başkent Ankara, Cumhuriyetin modernist-seküler kimliği ile 1980 sonrası milli/muhafazakar ideolojinin etkileşim alanı olması nedeniyle çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bulgular, söz konusu dönem iktidarlarının mimariyi kültürel hegemonya aracı olarak kullandıklarını, özellikle çoklu yapı grupları, adlandırma stratejileri ve simge yapılar üzerinden tarihsici üslupların ön plana çıktığını göstermektedir. Bu süreçte mimari üretim ve kentsel düzenlemede“yerli ve milli”,“Selçuklu-Osmanlı”ve“muhafazakar kamusallık”gibi söylemler hareket noktası olmuştur. Ancak bu üretimler postmodernizm ve neoliberal kentleşmenin dinamikleriyle iç içe geçmiş ve muhafazakar söylemlerle uyumlu bütünsel bir mimari üretememiştir. Neoliberal kentleşme, tekil mimarlık ürünleri ve genel kent organizasyonuyla kent siluetini daha belirgin biçimde etkilemiştir. Sonuç olarak Ankara'da 1980 sonrası mekânsal üretim çok aktörlü bir yapı sergilemekte, hegemonya çalışmaları yerleşik kent kimliği, karşı-hegemonya hamleleri ve küresel etkiler engeline takılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflections of the“national-conservative”architectural discourse of neoliberal-conservative governments that came to power in Turkey after 1980 on the city of Ankara. The study has addressed the ideology-space relationship not as a one-way area of domination, but as a multi-layered area. In this context, the concepts of identity, collective memory, modernism, postmodernism, neoliberalism, nationalism and conservatism formed the theoretical background. Qualitative method was adopted in the study, and discourse analysis and statistics were included in addition to literature review. The capital Ankara was chosen as the study area because it is the interaction area of the modernist-secular identity of the Republic and the national-conservative ideology after 1980.Findings show that the governments of the period used architecture as a tool of cultural hegemony, especially highlighting multiple building groups, naming strategies and landmark structures, and historicist styles. In this process, discourses such as“local and national”,“Seljuk-Ottoman”and“conservative publicity”became the starting point in architectural production and urban arrangement. However, these productions were intertwined with the dynamics of postmodernism and neoliberal urbanization and could not produce a holistic architecture compatible with conservative rhetoric. Neoliberal urbanization has more clearly affected the city skyline with individual architectural products and general city organization. As a result, post-1980 spatial production in Ankara displays a multi-actor structure, and the government's hegemony efforts are hindered by the established urban identity, counter-hegemony moves and global influences.