Çocuk dergilerinde kök değerler: Diyanet Çocuk, Bilim Çocuk ve TRT Çocuk Dergisi örneği
Core values in children's magazines: The case of Diyanet Çocuk, Bilim Çocuk and TRT Çocuk Magazine
- Tez No: 1009008
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de çocuk dergilerinde kök değerleri incelemektedir. Tez, Türkiye'de yayınlanan çocuk dergilerinden Diyanet Çocuk, Bilim Çocuk ve TRT Çocuk dergilerinin Millî Eğitim Bakanlığı tarafından eğitim programlarında belirlenmiş olan on kök değere (adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik) içeriklerinde nasıl yer verdiklerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Nitel araştırma yöntemi ile doküman analizi tekniği kullanılarak incelenen çalışmada, veri analizi MAXQDA programı ile yapılmıştır. Analizler sonucunda; Diyanet Çocuk, Bilim Çocuk ve TRT Çocuk Dergilerinin içeriklerinde on kök değerin tümüne yer verdiği tespit edilmiştir. 2019 yılında üç dergide en fazla yer alan kök değerler sorumluluk, sevgi ve dostluk değeri olmuştur. Her üç derginin içeriklerinde en az yer alan kök değerler ise dürüstlük, adalet ve sabır kök değeridir. Her bir derginin yayın ilkeleri ve amaçları doğrultusunda değer önceliklerinde farklılıklar olduğu ve kök değerlerin yer alma sıklığının değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines core values in children's magazines in Türkiye. The thesis aims to reveal how the children's magazines published in Türkiye, which are Diyanet Çocuk, Bilim Çocuk, and TRT Çocuk, include in their content the ten core values (justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, and helpfulness) determined by the Republic of Türkiye Ministry of National Education in educational programs. In the study, which was analyzed using the qualitative research method and the document analysis technique, data analysis was carried out with the MAXQDA program. As a result of the analyses, it was determined that Diyanet Çocuk, Bilim Çocuk, and TRT Çocuk Magazines include all ten core values in their content. In 2019, the most frequently included core values in all three magazines were responsibility, love, and friendship. The least frequently included core values in the content of all three magazines were honesty, justice, and patience. It was also determined that there are differences in value priorities in line with the publication principles and aims of each magazine and that the frequency of inclusion of core values varies.