Tek silindirli içten yanmalı bir motorda farklı yakıt karışımları için motor titreşimlerinin incelenmesi
Investigation of engine vibrations for different fuel mixtures in a single cylinder internal combustion engine
- Tez No: 1009010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İçten yanmalı motorlarda yakıt değişimi ve motor yükündeki değişimler motorlardaki referans titreşim değerlerine kıyasla farklı çıkmaktadır. Bu çalışmada tek silindirli dizel bir motorun saf dizel ve etanol katkılı dizel yakıt karışımları ile deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmada dört farklı motor yükü için 3 farklı yakıt kullanılmıştır. Titreşim değerlerinin karelerinin ortalamasının karekökü (RMS) değerleri, maksimum silindir basınç değerleri ve titreşim değerleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler grafiklerle gösterilmiştir. Deney motoru AC dinamometre ile yüklenilerek sırasıyla %25, %50, %75 ve %100 yük altında testler yapılmıştır. Deneysel çalışmada hacimsel olarak %100 dizel (D100), %95 dizel+ %5 etanol (D95E5) ve %85 dizel+ %15 etanol (D85E15) yakıt karışımları kullanılarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda etanol katkısının titreşim değerlerini arttırdığı ve silindir basınç değerlerini azalttığı görülmüştür. Motor yükünün artması titreşim ve silindir basınç değerlerini arttırdığı, etanol katkılı yakıtlara kıyasla saf dizel yakıtın minimum titreşim değerini ve maksimum silindir basıncını verdiği görülmüştür. Silindir basıncı ile titreşim arasında ters orantı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Changes in fuel change and engine load in internal combustion engines are different compared to the reference vibration values in engines. In this study, experimental studies were carried out with pure diesel and ethanol doped diesel fuel mixtures of a single-cylinder diesel engine. In the experimental study, 3 different fuels were used for four different engine loads. Square root of square (RMS) values of the mean of the squares of the vibration values, maximum cylinder pressure values and vibration values were measured. The obtained data are shown in graphs. The test engine was loaded with an AC dynamometer and tests were carried out under 25%, 50%, 75% and 100% load, respectively. In the experimental study, experiments were carried out using 100% diesel (D100), 95% diesel+ 5% ethanol (D95E5) and 85% diesel+ 15% ethanol (D85E15) fuel mixtures by volume. As a result of the study, it was seen that ethanol additive increased vibration values and decreased cylinder pressure values. It has been observed that increasing engine load increases vibration and cylinder pressure values, giving the minimum vibration value and maximum cylinder pressure of pure diesel fuel compared to ethanol added fuels. It has been observed that there is an inverse proportion between cylinder pressure and vibration.