Derin karıştırma yöntemi ile zemin iyileştirme uygulamasının nümerik yöntemler ile karşılaştırmalı analizi: Adapazarı örneği
Comparative analysis of soil improvement by the deep soil mixing method using numerical methods: The case of Adapazari
- Tez No: 1009021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Deep Soil Mixing (DSM) yöntemi ile iyileştirilmiş bir zemin sisteminin mühendislik davranışı, klasik/basitleştirilmiş analiz yöntemleri ile sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İnceleme alanı, Sakarya ili Adapazarı ilçesinde yer almakta olup, yüksek yeraltı su seviyesine sahip, düşük kayma dalgası hızları ile karakterize edilen ve Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY 2018)'e göre yerel zemin sınıfı ZE olarak tanımlanan alüvyon zeminler üzerinde bulunmaktadır. Bölgenin deprem tehlikesinin yüksek olması ve saha verilerinde belirlenen sıvılaşma potansiyeli, zemin iyileştirme uygulamalarının gerekliliğini açık biçimde ortaya koymaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında, söz konusu zemin koşullarında DSM yöntemi ile gerçekleştirilen zemin iyileştirme uygulamasının performansı detaylı olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında sahada hidrolik zemin sondaj makinesi ile rotary yöntem kullanılarak 20 m derinlikte üç adet zemin sondajı gerçekleştirilmiş; sondajlarda Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) uygulanmış ve bozulmamış numune (UD) alımı yapılmıştır. Ayrıca zemin profilinin dinamik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla iki adet MASW deneyi ve zemin mukavemet parametrelerinin belirlenmesine yönelik veyn deneyleri uygulanmıştır. Laboratuvar ortamında ise alınan numuneler üzerinde üç eksenli basınç ve konsolidasyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen saha ve laboratuvar verileri doğrultusunda zemin sınıflaması yapılmış; taşıma gücü, oturma ve sıvılaşma analizleri gerçekleştirilmiştir. Zemin davranışı; GeoCad ve Setaf 2018 yazılımları kullanılarak basitleştirilmiş yöntemlerle değerlendirilmiş, ardından PLAXIS 2D yazılımı ile iki boyutlu statik nümerik analizler gerçekleştirilmiştir. PLAXIS 2D analizlerinde, iyileştirilmemiş zemin durumu için temel altında meydana gelen toplam oturma 8.14 cm olarak hesaplanmıştır. Setaf 2018 programı esas alınarak tasarlanan DSM kolonlarının modele dahil edilmesiyle, iyileştirilmiş zemin durumunda toplam oturmanın 4.00 cm seviyesine düştüğü belirlenmiştir. Böylece DSM uygulamasının, temel altındaki oturma miktarını yaklaşık %51 oranında azalttığı görülmüştür. Ayrıca iyileştirilmemiş zemin durumunda temel altında yaygın plastikleşme ve göçme eğilimleri gözlemlenirken, DSM ile iyileştirilmiş durumda bu davranışların belirgin biçimde sınırlandığı tespit edilmiştir. Saha uygulaması sonrasında gerçekleştirilen karot basınç dayanımı ve kolon bütünlük testleri, DSM kolonlarının hedeflenen mühendislik özelliklerini sağladığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, DSM yönteminin sıvılaşma potansiyeli bulunan ve oturma açısından problemli zeminlerde etkin ve güvenilir bir zemin iyileştirme yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the engineering behavior of a soil system improved using the Deep Soil Mixing (DSM) method was investigated through a comparative evaluation using classical/simplified analytical approaches and the finite element method. The study area is located in the Adapazarı district of Sakarya Province and consists of alluvial soils characterized by high groundwater levels and low shear wave velocities. According to the Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018), the local soil class of the site is defined as ZE. The high seismic hazard of the region and the liquefaction potential identified in the field investigations reveal the necessity of ground improvement applications. Within the scope of the study, three soil boreholes with a depth of 20 m were drilled using a hydraulic rotary drilling machine. During the drilling operations, Standard Penetration Tests (SPT) were conducted and undisturbed samples (UD) were obtained. In addition, two MASW tests and vane shear tests were carried out to determine the dynamic and strength characteristics of the soil profile. Laboratory studies included triaxial compression and consolidation tests performed on the collected samples. Based on the obtained field and laboratory data, soil classification, bearing capacity, settlement, and liquefaction analyses were conducted. The soil behavior was first evaluated using simplified approaches through GeoCad and Setaf 2018 software, and subsequently two-dimensional static numerical analyses were performed using PLAXIS 2D. According to the PLAXIS 2D results, the total settlement under the foundation was calculated as 8.14 cm for the unimproved soil condition. When the DSM columns designed according to Setaf 2018 were incorporated into the model, the total settlement decreased to 4.00 cm. This indicates that the DSM application reduced the foundation settlement by approximately 51%. Furthermore, widespread plastic deformation and potential failure tendencies observed beneath the foundation in the unimproved condition were significantly limited after DSM improvement. Core compressive strength tests and column integrity tests performed after the field application confirmed that the DSM columns achieved the targeted engineering properties. The results demonstrate that the DSM method is an effective and reliable ground improvement technique for soils with liquefaction potential and excessive settlement problems.