Gebelerde Sosyal Medya Bağımlılığının Gebeliğe Özgü Kaygı Düzeyine Etkisi
The Effect of Social Media Addiction on Pregnancy-Specific Anxiety Levels in Pregnant Women
- Tez No: 1009040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç Bu araştırmada, gebelerde sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile gebelik ve doğum sürecine ilişkin kaygı düzeyi arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Araştırma, gözlemsel ve kesitsel tipte bir çalışmadır, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Çalışma grubu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 197 gebeden oluşmaktadır. Araştırma kapsamındaki gebeler, gebelik haftalarına göre üç grupta değerlendirilmiş olup; katılımcıların 66'sı 16. haftada, 65'i 22. haftada ve 66'sı 35. haftada çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara“Sosyodemografik Veri Formu”,“Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (BSMBÖ)”ve“Cambridge Kaygı Ölçeği (CKÖ)”uygulanmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan, en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile ölçülmüştür. Dağılımı normal olan nicel bağımsız verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Dağılımı normal olmayan nicel bağımsız verilerin analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Korelasyon analizinde Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanılmıştır. Bulgular Çalışmaya toplam 197 gebe dahil edilmiştir. BSMBÖ puan ortalaması 12.1±5.9 (min:6–maks:30) olarak saptanmıştır. Kaygı ölçeği puan ortalamaları gebeliğin 16. haftasında 20.0±11.9, 22. haftasında 22.3±14.1 ve 35. haftasında 21.6±15.5'tir. 35. Haftada ek olarak değerlendirilen doğum kaygısı ölçeği puan ortalaması ise 20.2±13.9 olarak bulunmuştur. Spearman korelasyon analizine göre BSMBÖ ile: 16. hafta kaygı puanı arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon (r=0.459, p<0.001), 22. hafta kaygı puanı arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon (r=0.656, p<0.001), 35. hafta kaygı puanı arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon (r=0.475, p<0.001), doğum kaygısı puanı arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon (r=0.364, p=0.003) saptanmıştır. Sonuç Bu çalışma, gebelerde sosyal medya bağımlılığı düzeyi ile gebelik ve doğum sürecine ilişkin kaygı düzeyi arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler Aile Hekimliği, Gebelik, Gebelik Endişesi, Kaygı, Sosyal Medya Bağımlılığı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective This study aimed to evaluate the possible relationship between the level of social media addiction in pregnant women and their level of anxiety related to pregnancy and the childbirth process. Materials and Methods This study is an observational, cross-sectional study conducted in a descriptive and correlational design. The study group consisted of 197 pregnant women who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinics of Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital and met the inclusion criteria. The participants were evaluated in three groups according to gestational weeks; 66 were at the 16th week, 65 at the 22nd week, and 66 at the 35th week of pregnancy.“Sociodemographic Data Form,”“Bergen Social Media Addiction Scale (BSMAS),”and“Cambridge Worry Scale (CWS)”were administered to the participants. Descriptive statistics included mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency, and percentage values. The distribution of variables was assessed using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Independent samples t-test was used for normally distributed quantitative independent variables, while the Mann–Whitney U test was used for non-normally distributed variables. Spearman correlation analysis was used for correlation analysis. All analyses were performed using SPSS 28.0. Results A total of 197 pregnant women were included in the study. The mean BSMAS score was 12.1±5.9 (min: 6 – max: 30). The mean anxiety scores were 20.0±11.9 at the 16th week, 22.3±14.1 at the 22nd week, and 21.6±15.5 at the 35th week of pregnancy. Additionally, the mean childbirth anxiety score assessed at the 35th week was 20.2±13.9. According to Spearman correlation analysis, a significant positive correlation was found between BSMAS and: anxiety score at 16th week (r=0.459, p<0.001), anxiety score at 22nd week (r=0.656, p<0.001), anxiety score at 35th week (r=0.475, p<0.001), and childbirth anxiety score (r=0.364, p=0.003). Conclusion This study demonstrates that there is a positive and statistically significant relationship between social media addiction levels and anxiety levels related to pregnancy and childbirth among pregnant women. Keywords Anxiety, Family Medicine, Pregnancy, Pregnancy-related worry, Social Media Addiction