Çiçek snarklarda bağlantılılık ölçümleri
Connectivity measures in flower snarks
  1. Tez No: 1009039
  2. Yazar: ÇİĞDEM SEREN BİLGİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Büyük ölçekli çoklu işlemci sistemlerde işlemci ve iletişim bağlantılarında meydana gelen arızalar kaçınılmazdır. Bu nedenle, bu sistemlerin temel bileşenini oluşturan ara bağlantı ağlarının hata toleransı, günümüzde önemli ve güncel bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bir ara bağlantı ağı genellikle bir grafla modellenir ve bu ağın hata toleransı çoğunlukla grafın bağlantılılığı üzerinden değerlendirilir. Bağlantılılık, bir ağın hata toleransını ölçmede kullanılan en temel ölçümlerden biridir. Bununla birlikte, klasik bağlantılılığı daha hassas ve gerçekçi şekilde yorumlamak amacıyla süper bağlantılılık gibi çeşitli yeni varyantlar da literatürde geliştirilmiştir. Ancak bu yeni yaklaşımlarda hata yalnızca tek bir tepenin bozulması şeklinde ele alınmakta, bu tepenin komşuları veya içinde bulunduğu daha büyük alt yapı üzerindeki etkiler göz ardı edilmektedir. Oysa ki gerçek mühendislik uygulamalarında arızalar çoğu zaman belirli bir alt bileşenin veya yapının tamamının işlevini yitirmesi şeklinde ortaya çıkar. Bu eksikliği gidermek amacıyla geliştirilen yapı bağlantılılık ve altyapı bağlantılılık kavramları, belirli yapıların hataya uğraması durumlarını esas alarak ağın hata toleransını daha gerçekçi bir çerçevede incelemektedir. Bu tez çalışmasında, kübik bir graf sınıfı olan çiçek snark ele alınmış ve bu grafın hata tolerans özellikleri farklı bağlantılılık ölçümleri altında araştırılmıştır. İlk olarak, grafı bağlantısız hale getirmek için graftan silinmesi gereken minimum tepe ve ayrıt sayısını belirleyen klasik bağlantılılık ve ayrıt bağlantılılık değerleri incelenmiştir. Daha sonra, grafın izole tepe içermeyecek şekilde bağlantısız hale gelmesi için graftan silinmesi gereken minimum tepe ve ayrıt sayısını ifade eden süper bağlantılılık ve süper ayrıt bağlantılılık parametreleri analiz edilmiştir. Son olarak, çiçek snarkların hata toleransı, T∈{K_1,K_1,1,K_1,2,K_1,3 } olmak üzere T-yapı bağlantılılık ve T-altyapı bağlantılılık kavramları açısından ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In large-scale multiprocessor systems, failures occurring in processors and communication links are inevitable. Therefore, the fault tolerance of its underlying interconnection network has become an important and contemporary research topic. An interconnection network is typically modeled by a graph, and the fault tolerance of this network is often measured by the connectivity of the graph. Connectivity is one of the most essential metrics used to measure the fault tolerance of a network. However, in order to interpret classical connectivity in a more sensitive and realistic way, several new variants such as super connectivity have been developed in the literature. These new approaches, however, consider failures only in the form of a single faulty vertex, ignoring the effects on the neighbors of that vertex or on the larger substructures to which it belongs. In real engineering applications, failures often manifest as the malfunction of an entire component or substructure rather than just a single vertex. To address this limitation, the concepts of structure connectivity and substructure connectivity have been introduced. These measures examine the fault tolerance of a network in a more realistic framework by considering failure scenarios involving certain specific structures. In this thesis, the flower snark, a class of cubic graphs, is studied, and its fault tolerance is investigated under various measures of connectivity. First, classical connectivity and edge connectivity, which determine the minimum number of vertices and edges whose removal disconnects the graph, are examined. Then, super connectivity and super edge connectivity parameters that measure the minimum number of vertices or edges whose removal disconnects the graph without isolated vertices are analyzed. Finally, the fault tolerance of flower snarks is examined in detail in terms of T-structure connectivity and T-substructure connectivity for T∈{K_1,K_1,1,K_1,2,K_1,3 }.