Madde kullanımı olan ergen ve gençlerde sosyal medya bağımlılığı ve oyun bağımlılığının değerlendirilmesi
Evaluation of social media addiction and gaming disorder in adolescents and youths with substance use
  1. Tez No: 628314
  2. Yazar: PERİHAN TURHAN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF ÖNDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmamızda Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi AMATEM ve/veya Çocuk Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine madde kullanımı nedeni ile başvuran ergen ve gençlerde sosyal medya bağımlılığı, dijital oyun bağımlılığı ve yalnızlık değerlendirilmiştir. Araştırmaya madde kullanımı nedeni ile başvuran, ayaktan veya yatarak tedavi gören, 15-24 yaş arası, çalışmaya katılamaya gönüllü 93 hasta alınmıştır. . Kontrol grubu olarak da; çevre okullarda öğrenim gören ve küçük işletmelerde çalışan, yaşamının herhangi bir döneminde madde kullanım öyküsü olmayan, yaş ve cinsiyet açısından hasta grubuyla benzer özelliklere sahip 91 sağlıklı gönüllü birey alınmıştır. Her iki gruba da Sosyodemografik Veri Formu, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, İnternette Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu ile UCLA Yalnızlık Ölçeği uygulandı. Hasta grubuna ek olarak Madde Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi-Genişletilmiş uygulandı. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubunda yaş ortalamaları, cinsiyet, anne ve baba yaşları açısından anlamlı fark saptanmadı. Hasta grubunun vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel açıdan anlamlı düşük bulunmuştur. Hasta grubunda eğitim seviyesi, okula devam etme, ders başarısı kontrollere kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük saptandı. Annenin eğitim durumu ve işi bakımından her iki grupta istatistiksel farklılık olmamakla birlikte; babanın eğitim durumu ve işi olması açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu, üniversite eğitimi alan baba sayısının kontrol grubuna kıyasla hasta grubunda daha az olduğu saptandı. Aile gelir düzeyinin kontrol grubuna kıyasla hasta grubunda daha düşük olduğu bulundu. Ailesi ayrı veya parçalanmış olan sayısı kontrol grubuna kıyasla hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla saptandı. Sigara kullanım oranı hasta grubunda, kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Madde bağımlılığı olan ergen ve gençlerin İOOB ölçek puanları anlamlı olarak düşük; yalnızlık ölçeği puanları kontrol grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksekti. Madde bağımlısı ergen ve gençlerin ölçek puanlarının korelasyonuna bakıldığında sosyal medya bağımlılığı ölçek puanları ile DUDİT-E olumlu ve olumsuz alt ölçek puanları arasında pozitif bir ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte DUDİT-E tedavi motivasyonu alt ölçek puanı ile yalnızlık arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre; madde kullanım bozukluğu olan ve tedavi alan ergen ve gençlerin kontrollü şekilde dijital oyunlara ilgilerinin arttırılması gençlerin madde kullanma isteğinde azalma ve böylelikle tedavi uyumunda artış gibi faydalar sağlayabilir. Ayrıca madde bağımlılığı yalnızlıkla yakından ilişkili olduğu için ergenlerde yalnızlığa yönelik psikososyal müdahalelerde bulunmak madde bağımlılığına karşı koruyucu olabilir. Bunun yanında toplumsal bağlamda aile bütünlüğünü korumaya yönelik önlemler alınması dolaylı olarak bağımlılıkla mücadelede yine koruyucu önlemler arasında sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In our study we evaluated, social media addiction, digital gaming disorder and loneliness in adolescents and youths who applied to Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital AMATEM and / or Child and Adolescent Psychiatry outpatient clinic due to substance use. 93 patients were admitted to the study who received an outpatient or inpatient treatment for substance use, aged between 15-24. As a control group; 91 healthy volunteers who were educating in neighboring schools and working in small businesses, who did not have a history of substance use at any time in their life, and had similar characteristics with the patient group in terms of age and gender were taken. Sociodemographic Data Form, Social Media Addiction Scale for Adolescents Short Form, The Internet Gaming Disorder Scale-9-Item Short Form and UCLA Loneliness Scale were applied to both two groups. In addition, Drug Use Disorders Identification Test-Extended was applied to the patient group. In our study, no significant difference was found in the patient and control groups in terms of mean ages, gender, mother and father ages. The body mass index (BMI) average of the patient group was statistically significantly lower than the control group. The level of education, school attendance, and course success were statistically significantly lower in the patient group compared to the controls. Although there is no statistical difference in both groups in terms of the educational status and work of the mother; It was determined that there was a statistically significant difference between the two groups in terms of father's educational status and job, and the number of fathers who had university education was lower in the patient group compared to the control group. Family income level was found to be lower in the patient group compared to the control group. The number of families whose families were separated or divided was statistically significantly higher in the patient group than in the control group. Smoking rate was found to be statistically significantly higher in the patient group compared to the control group. IOOB scale scores of adolescents and adolescents with substance abuse were significantly low; loneliness scale scores were significantly higher than the control group. When we look at the correlation of scale scores of drug addicted adolescents and young people, a positive correlation was found between social media addiction scale scores and DUDIT-E positive and negative subscales scores. However, a negative correlation was found between DUDIT-E treatment motivation subscale score and loneliness. According to our studies results, supporting the interest of adolescents and youth with substance use disorders for digital games in a controlled way may lead to decrease in the young people's desire to use drugs thereby this may increase their treatment compliance. Also, since substance abuse is closely related to loneliness, psychosocial interventions for loneliness in adolescents can be protective against substance abuse. In addition, taking measures to protect family integrity in the social context can be considered as a indirect prevention in the fight against.addiction.