Embriyo kültür sıvısındaki proteinlerin analizi implantasyon başarısını gösterebilir mi?
Can analysis of proteins in embryo culture medium predict implantation success?
  1. Tez No: 1009059
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜZELOĞLU ORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN KARAMUSTAFAOĞLU BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İn vitro fertilizasyon (IVF) uygulanan hastalarda embriyo kültür sıvısı (EKS) ve maternal serumda eş zamanlı ölçülen interlökin-1 (IL-1), interlökin-6 (IL-6), human koryonik gonadotropin (hCG) ve çözünebilir insan lökosit antijen-G (sHLA-G) düzeylerinin implantasyon başarısını öngörmedeki yerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2025-Mart 2026 arasında İstanbul Tıp Fakültesi İnfertilite Polikliniği'nde IVF uygulanan 80 olgu çalışmaya alındı. Embriyo transferi (ET) öncesinde EKS ve maternal serum örneklerinde IL-1, IL-6, hCG ve sHLA-G düzeyleri ölçüldü. İmplantasyon, klinik ve devam eden gebelik sonuçları değerlendirildi. Veriler uygun istatiksel yöntemler kullanılarak verilerin korelasyon, univariate lojistik regresyon ve ROC analizleri yapıldı. Bulgular: Seksen olgunun 35'inde (%43,8) implantasyon, 24'ünde (%30,4) klinik ve 22'sinde (%27,8) devam eden gebelik saptandı. Serum ve EKS'deki IL-1, IL-6, hCG ve sHLA-G düzeyleri, implantasyon olan grupta daha yüksek izlenmiş olup her iki grupta anlamlı farklılık göstermedi(p>0.05). 12.gün maternal serum β-hCG, klinik gebelik [AUC=0,990; %95 GA: 0,975–1,000] ve devam eden gebeliği [AUC=0,987; %95 GA: 0,969–1,000] öngörmede çok yüksek performans gösterdi; her iki sonlanım için optimal kesim değeri 121,5 idi. Serum ile EKS arasında aynı moleküller için anlamlı korelasyon saptanmazken, EKS molekülleri kendi aralarında anlamlı pozitif korelasyon gösterdi. Sonuç: EKS ve serumdaki IL-1, IL-6, hCG ve sHLA-G düzeyleri, implantasyon ve devam eden gebeliği tek başına öngörmede sınırlıdır. Serum ile EKS arasında anlamlı korelasyon olmaması, bu iki biyolojik ortamın farklı süreçleri yansıtıyor olabileceğini düşündürmektedir. Daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the predictive value of interleukin-1 (IL-1), interleukin-6 (IL-6), human chorionic gonadotropin (hCG), and soluble human leukocyte antigen-G (sHLA-G), measured simultaneously in embryo culture medium (ECM) and maternal serum, for implantation successin in vitro fertilization (IVF). Materials and Methods: This study included 80 women who underwent an IVF cycle at the IVF Unit of Istanbul Faculty of Medicine between January 2025 and March 2026. IL-1, IL-6, hCG, and sHLA-G were measured in ECM and serum before embryo transfer. Implantation, clinical pregnancy, and ongoing pregnancy rates were evaluated using appropriate statistical tests, including correlation, univariate logistic regression, and ROC analyses for outcome assessment. Results: Among 80 cases, implantation occurred in 35 (43.8%), clinical pregnancy in 24 (30.4%), and ongoing pregnancy in 22 (27.8%). Serum and ECM levels of IL1, IL6, hCG, and sHLAG were higher in the implantation-positive group, but the differences were not statistically significant(p>0.05). Maternal serum β-hCG on day 12 showed excellent predictive performance for clinical pregnancy [AUC=0.990; 95% CI: 0.975–1.000] and ongoing pregnancy [AUC=0.987; 95% CI: 0.969–1.000], with an optimal cutoff of 121.5 for both outcomes. Although no significant correlations were found between serum and ECM levels of the same molecules, ECM molecules showed significant positive intercorrelations. Conclusion: IL1, IL6, hCG, and sHLAG levels in ECM and serum had limited value as standalone predictors of implantation and ongoing pregnancy in this cohort. The absence of significant serum-ECM correlations suggests that these compartments may reflect distinct biological processes. Larger studies are needed.