Yapay zeka tabanlı konuşma aktivitelerinin altıncı sınıf öğrencilerinin konuşma ve dinleme becerileri üzerine etkisi
The effect of artificial intelligence-based speaking activities on sixth grade students' speaking and listening skills
- Tez No: 1009079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma ve dinleme becerilerindeki gelişimin, yapay zekâ tabanlı bir yazılım kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada İngilizce dersinde konuşma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesi için ChatGPT uygulaması kullanım sıklığı/süresi ortaya konmuştur. Bununla beraber bu uygulamanın konuşma ve dinleme becerisi üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularla, bu araştırma konuşma ve dinleme özelinde güncel alan yazına yeni ve pratik bulgular sağlayacak olması bakımından önemlidir. Yöntem: Bu araştırma Öğretim Deneyi Yöntemi kullanılarak yürütülmüş olup, karma araştırma modeli benimsenmiştir. Araştırma problemlerine daha kapsamlı bakabilmek ve derinlemesine analiz yapabilmek amacıyla araştırmada nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılarak Öğretim Deneyi Yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Bu araştırmanın bulguları yapay zekâ destekli uygulamaların, özellikle hızlı ve kişiselleştirilebilir yanıt verme özellikleriyle öğrencilerin motivasyonunu, özgüvenini, dilsel gelişimini ve İngilizce konuşma kaygısını azaltma yönünde önemli katkılar sunduğunu, bu sayede öğrencilerin uygulamayı bir rehber veya arkadaş olarak algıladığını yansıtmaktadır. Ancak, bu olumlu katkılara rağmen, araştırmaya katılan bazı öğrenciler bağlantı sorunları, tekrarlanan cevaplar ve algılama hataları gibi teknik ve dilsel zorluklarla karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Sonuç ve Öneriler: Yapay zekâ uygulamaları, İngilizce eğitiminde konuşma ve dinleme becerilerini destekleme potansiyelini gösterirken, bu potansiyelin tam olarak kullanılabilmesi için, öğrencilerin YZ tabanlı sohbet botlarını kişiselleştirilmiş, oyunlaştırılmış ve düzenli geri bildirimlerle desteklenen bir araç olarak kullanmaları tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda, hizmet içi eğitim ve etik rehber materyalleri sunulması önerilirken, farklı yaş grupları, çeşitli YZ araçları ve bu teknolojilerin öğrenci motivasyonu ile öğretmen-öğrenci etkileşimi üzerindeki sosyo-duygusal etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the development of 6th-grade middle school students' English speaking and listening skills using artificial intelligence-based software. The research determined the frequency and duration of ChatGPT application use in English lessons to improve speaking and listening skills. Furthermore, the effects of this application on speaking and listening skills were identified. The findings are significant because this research will provide new and practical findings to the current literature on speaking and listening skills. Method: This research was conducted using the Instructional Experiment Method, adopting a mixed research design. To gain a more comprehensive perspective on the research problems and to conduct in-depth analysis, the Instructional Experiment Method was employed, utilizing both quantitative and qualitative data collection tools. Results: The findings of this study reflect that AI-powered applications, particularly with their fast and personalized response features, significantly contribute to students' motivation, self-confidence, language development, and reduction of English speaking anxiety, leading students to perceive the application as a guide or friend. However, despite these positive contributions, some students participating in the study reported encountering technical and linguistic difficulties such as connection problems, repeated answers, and perception errors. Conclusion and Suggestions: While AI applications demonstrate the potential to support speaking and listening skills in English language education, to fully utilize this potential, it is recommended that students use AI-based chatbots as a tool supported by personalized, gamified, and regular feedback. Simultaneously, it is suggested that in service training and ethical guidelines be provided, and that different age groups, various AI tools, and the socio-emotional impacts of these technologies on student motivation and teacher-student interaction be examined.