Deniz hukukunda transit ve zararsız geçiş kuralları ile Adalar Denizinde deniz ve hava araçları bakımından uygulama alanları
Rules of transi̇t and innocent passage i̇n mari̇ti̇me law and thei̇r appli̇cati̇ons concerni̇ng mari̇ti̇me and ai̇r vehi̇cles i̇n the Adalar Sea
- Tez No: 1009086
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT YAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Hukuk, International Relations, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Siyaseti ve Stratejileri Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin Adalar Denizi kıyılarında karşı karşıya kaldığı temel sorunlardan biri, anakarasının hemen önünde yer alan çok sayıdaki Yunan adasının, 6 deniz mili genişliğinde karasularına sahip olması nedeniyle, Türk deniz ve hava araçlarının açık denizlere ve uluslararası hava sahasına doğrudan ve serbest geçiş yapamamasıdır. Yunanistan, bu coğrafi durumu ve hukuki kriterleri kendi lehine uluslararası hukuka aykırı olarak genişletmeye ve Adalar Denizi'ni adeta 'Yunan gölü' ve üzerindeki alanı ise 'Yunan hava sahası' hâline getirmeye çalışmaktadır. Bu durum, seyrüsefer özgürlüğü, geçiş hakları ve devletlerin egemen eşitliği gibi uluslararası hukuk ilkeleri açısından önemli bir tartışma doğurmaktadır. Türkiye'nin açık deniz ve hava sahasına erişiminin kısıtlanması, sadece ikili ilişkileri değil, aynı zamanda uluslararası deniz ve hava hukukunun uygulanma alanlarını da doğrudan ilgilendirmektedir. Bu çalışma, Adalar Denizi'nde deniz ve hava vasıtalarının serbest geçiş haklarını, başta Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS) olmak üzere, Chicago Sözleşmeleri ve diğer uluslararası belgeler kapsamında değerlendirmektedir. Yunanistan'ın deniz hukuku kaidelerini, Adalar Denizi'ne egemenlik alanı kurmaya çalışarak kullanmasına karşın; Transit geçiş, zararsız geçiş, kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge (MEB), hava sahası egemenliği ve seyrüsefer serbestisi gibi temel kavramlar anlatılarak analizler yapılmıştır. Yunanistan'ın bu tek taraflı tutumunun uluslararası hukukla çeliştiği vurgulanarak, Türkiye'nin hangi rotalarda seyrüsefer özgürlüğünün olduğunu ve açık denizlere nasıl erişebileceği ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the main problems Turkey faces along the Aegean Sea coast is that, due to the presence of numerous Greek islands located just off its mainland and their six nautical-mile territorial waters, Turkish maritime and air vehicles cannot directly and freely access the high seas and international airspace. Greece seeks to exploit this geographical situation and legal framework to its own advantage by unlawfully expanding its claims under international law, attempting to transform the Aegean Sea into a 'Greek lake' and the space above into 'Greek airspace.' This situation presents a significant debate in terms of international legal principles such as freedom of navigation, passage rights, and the sovereign equality of states. The restriction of Turkey's access to high seas and international airspace concerns not only bilateral relations but also directly affects the application of international maritime and air law. This study examines the rights of free passage of maritime and air vehicles in the Aegean Sea within the framework of international documents, primarily the United Nations Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), the Chicago Conventions, and other relevant international instruments. While Greece attempts to utilize the principles of maritime law to assert sovereignty over the Aegean Sea, this study analyzes and explains core concepts such as transit passage, innocent passage, continental shelf, exclusive economic zone (EEZ), airspace sovereignty, and freedom of navigation. It emphasizes that Greece's unilateral attitude contradicts international law, and it seeks to determine on which routes Turkey may exercise freedom of navigation and how it can access the high seas.