Yerel yönetimlerde yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışan motivasyonuna etkisi: Bağcılar Belediyesi örneği
The effect of leadership characteristics of managers on employee motivation in local governments: A case study of Bağcilar Municipality
  1. Tez No: 1009085
  2. Yazar: SÜLEYMAN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. SİNEM YÜKSEL ÇENDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Ekonomi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada, Bağcılar Belediyesi örneği üzerinden ilişki odaklı, değişim odaklı ve görev odaklı liderlik tarzlarının belediye çalışanlarının motivasyonu üzerindeki etkileri incelenmiş; ayrıca bu ilişkide çalışanların demografik özelliklerinin moderatör rolü araştırılmıştır. Yerel yönetimlerde hizmet sunumunun etkinliği büyük ölçüde insan kaynağının motivasyonuna bağlı olduğundan, liderlik tarzlarının çalışan motivasyonu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışma, yerel yönetim literatüründe liderlik ve motivasyon arasındaki ilişkiyi ampirik olarak ele alan sınırlı sayıdaki araştırmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak demografik değişkenler ile liderlik tarzları ve çalışan motivasyonunu ölçmeye yönelik ölçeklerden oluşan beşli Likert tipinde bir anket kullanılmıştır. Anket, Bağcılar Belediyesi çalışanlarına uygulanmış; elde edilen 337 geçerli anketten toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra regresyon ve moderatör etki analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, ilişki odaklı liderlik ve değişim odaklı liderlik tarzlarının belediye çalışanlarının motivasyonu üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık görev odaklı liderlik tarzının çalışan motivasyonu üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Demografik değişkenler açısından değerlendirildiğinde, cinsiyet değişkeninin liderlik tarzları ile çalışan motivasyonu arasındaki ilişkide moderatör rol üstlenmediği belirlenmiştir. Bununla birlikte yaş, öğrenim durumu, kurumdaki tecrübe ve medeni durum değişkenlerinin söz konusu ilişkide kısmen moderatör etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, liderlik tarzlarının çalışan motivasyonu üzerindeki etkilerinin bazı çalışan gruplarında farklılaşabildiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları, yerel yönetimlerde çalışan motivasyonunun artırılmasında özellikle değişim odaklı ve ilişki odaklı liderlik tarzlarının öne çıktığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışma, belediye yöneticilerine insan kaynakları ve yönetim uygulamalarında yol gösterici nitelikte çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of relationship-oriented, change-oriented, and task-oriented leadership styles on the motivation of municipal employees, using the case of Bağcılar Municipality. In addition, the moderating role of employees' demographic characteristics in this relationship is investigated. Since the effectiveness of service delivery in local governments largely depends on the motivation of human resources, identifying the impact of leadership styles on employee motivation is of significant importance. In this context, the study aims to contribute to the limited number of empirical studies in the local government literature that address the relationship between leadership and motivation. A quantitative research method was adopted, and data were collected through a five-point Likert-type questionnaire consisting of scales measuring demographic variables, leadership styles, and employee motivation. The questionnaire was administered to employees of Bağcılar Municipality, and data obtained from 337 valid responses were analyzed using the SPSS software. Descriptive statistics, regression analyses, and moderation analyses were employed in the data analysis process. The findings indicate that relationship-oriented and change-oriented leadership styles have positive and statistically significant effects on the motivation of municipal employees. In contrast, task-oriented leadership was found to have no significant effect on employee motivation. With regard to demographic variables, gender was not found to have a moderating role in the relationship between leadership styles and employee motivation. However, age, level of education, tenure within the organization, and marital status were found to have partial moderating effects on this relationship. These results suggest that the effects of leadership styles on employee motivation may vary across certain employee groups. Overall, the findings reveal that leadership plays a crucial role in enhancing employee motivation in local governments, with change-oriented and relationship-oriented leadership styles standing out in particular. In this respect, the study offers guiding insights for municipal managers in developing effective human resources and management practices.